Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Panama dokumentides mainitakse Lätit rohkem kui 15 000 korda

{{1460018239000 | amCalendar}}
Foto: Reinhard Krause/Reuters/Scanpix

Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumentides mainitakse Lätist Ventspilsi linnapea ja tuntud oligarhi Aivars Lembergsi, tennisist Ernests Gulbise ja viimaste perekonnaliikmete, Lido asutaja Gunārs Ķirsonsi, airBalticu investori Ralf-Dieter Montag-Girmese ja teiste nimesid, teatavad Balti uuriva ajakirjanduse keskuse Re:Baltica ajakirjanikud, kes said andmebaasile ligipääsu.

Läti uuriva ajakirjanduse keskus Re:Baltica andis täna teada, et Lätiga seotud kirjeid on lekkinud andmete seas peaaegu 16 000, vahendasid BNS ja "Aktuaalne kaamera".

Enamik neist puudutavad Mossack Fonseca kliente Läti pankades, mis teenindavad ka mitteresidente, ent aktiivselt müüs offshore-ettevõtteid ka Nordea panga Läti haru. Lembergsi puudutav on juba varem teada kohtutoimikust, kus Läti prokuratuur soovib kriminaalasjas tõendada, et Lembergsil on mitmes kohalikus ettevõttes läbi offshore-firmade varjatud osalus.

"Näidake mulle neid dokumente ja siis ma kommenteerin," tõrkus Lembergs ajakirjanike küsimustele vastamast.

Läti rahapesu tõkestamise üksus lubas lekkinud materjalidega tegeleda.

"Me saadame päringud nii kodumaistele kui ka piiritagustele organisatsioonidele ja ametitele, et saada infot legaalsel teel," ütles Läti rahapesu tõkestamise üksuse juht Viesturs Burkans.

Panama paberites kajastuvad ka AirBalticu värske investor Ralf Dieter Montag-Girmes ning restoraniketi Lido asutaja Gunars Kirsons, kinnitas materjale uurinud ajakirjanik Sanita Jemberga.

"Gunars Kirsons kasutas offshore-firmasid ajal, kui Lido oli pankrotti minemas. Ta sai siis laenu, kuid pole selgitanud, kes nende Panama ettevõtete taga oli ja miks ta üldse kasutas offshore-firmasid," rääkis Jemberga.

Läti uuriva ajakirjanduse keskuse Re:Baltica andmeil oli lekkinud andmete seas Lätiga seotud kirjeid peaaegu 16 000. Enamik neist puudutavad Mossack Fonseca kliente Läti pankades, mis teenindavad ka mitteresidente. Aktiivselt müüs offshore-ettevõtteid ka Nordea panga Läti haru.

"Paljud Panama materjalides mainitutest ei olnud kuidagi seotud Läti kui riigiga. Nad ei ole kodanikud ning neil pole Lätis ettevõtet, kuid neil oli Lätis pangakonto.
Lätist on jäänud mulje kui riigist, kus on väga lihtne avada pangakontot," ütles Sanita Jemberga.

Mõned kasusaajad ja aktsionärid, kes on Lätiga seotud, on Venemaa või SRÜ riikide kodanikud. Enamik kliente on avalikkusele tundmatud, mistõttu pole nende nimede avalikustamisel mõtet, sest offshore-firmade kasutamine iseenesest ei ole kuritegu.

Toimetaja: Laur Viirand, Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: