X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tuomioja: NATO-raport on tehtud poliitilistel põhjustel, sama info saaks igaüks kätte ka guugeldades

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Endised välisministrid, sotsiaaldemokraat Erkki Tuomioja ja koonderakondlane Ilkka Kanerva, ootavad täna pärastlõunal avaldatavalt NATO-raportilt eelkõige analüüsi Soome ja Rootsi selleteemaliste suhete kohta.

Tuomioja arvates on NATO-raport tehtud poliitilistel põhjustel ning selle taga olevat eelkõige Koonderakond, vahendas Yle.

Tema prognoosi kohaselt pole raportis ka tavakodaniku jaoks midagi erakordset. "Seal pole ka tema jaoks midagi sellist, mida pole võimalik laias plaanis iseseisvalt guugeldades leida," sõnas Tuomioja ja ennustas, et raportit hakkavad sõltumata selle sisust nii NATO pooldajad kui ka vastased enda huvides tõlgendama.

Parlamendi riigikaitsekomisjoni esimehe Kanerva seisukoht raporti suhtes oli Tuomiojast erinev.

"Minu arvates on praegu nii palju uusi elemente õhus, et on igati kohane teha värskem hinnang Soome julgeolekupoliitikale NATO-t puudutavates küsimustes," lausus ta.

Mõlemad peavad enesestmõistetavaks seda, et raport pöörab tähelepanu Soome ja Rootsi suhetele. Kanerva sõnul on Rootsi ja Soome NATO küsimuse puhul "ühtses paketis". Ka Tuomioja arvas,
et mõlemas riigis ollakse seisukohal, et teineteisest erinevaid otsuseid ei taheta teha.

Kommenteeriti ka Lavrovi ähvardust Rootsi aadressil

Poliitikutelt küsiti ka arvamust seoses Venemaa välisministri Sergei Lavrovi väljaütlemistega ajalehele Dagens Nyheter. Lavrov nimelt ütles, et kui Rootsi otsustab liituda NATO-ga, peab Venemaa võtma kasutusele "sõjalis-tehnilisi vastumeetmeid".

"Kui me nüüd täiesti rahulikult suhtume, siis minu arvates pole selles avalduses midagi uut. Minu meelest see ei sisalda otseselt ähvardust. See sisaldab tõdemust, et kui nende arvates läheneb nende piiridele agressiivne ja vaenulik allianss, siis nad valmistuvad selleks," ütles Tuomioja.

Kanerva hinnangul aga erinevad Lavrovi kommentaarid oluliselt Soome poliitilisest kultuurist. "Vaevalt, et Soome välispoliitiline juhtkond hakkaks kunagi ütlema, et tulekul on sõjalised meetmed. Pean just seda selles avalduses erakordseks," nentis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: