Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vostotšnõi kosmodroomilt teele saadetud satelliidiga ei saada ühendust

Raketistart Vostotšnõi kosmodroomil 28. aprillil.
Raketistart Vostotšnõi kosmodroomil 28. aprillil. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Venemaa uuelt, Vostotšnõi kosmodroomilt raketiga teele saadetud nanosatelliidiga SamSat-218 pole missiooni kontrollkeskusel endiselt sidet, väidavad allikad.

Nanosatelliit SamSat-218 on välja töötatud Samara riiklikus ülikoolis ning tegemist on väidetavalt esimese korraga, kui Venemaa tudengite poolt tehtud satelliidi orbiidile saadab, vahendasid TASS ja Lenta.

"Mingit raadiosidet pole pärast kanderaketi starti olnud. Võimalik, et nanosatelliit ei lülitunud lihtsalt sisse," rääkis allikas ning märkis, et praegu arutatakse, kas on võimalik side siiski luua või tuleb nanosatelliit ametlikult kaotatuks kuulutada.

Samara ülikooli esindaja arvates on side puudumise põhjuseks see, et satelliit pöörleb liiga kiiresti ning niivõrd väikese satelliidi antenn ei suuda sellises olukorras Maaga ühendust tekitada. Pöörlemise põhjuseks olevat aga omakorda see, et kanderakett saabus orbiidile liiga suurel kiirusel.

Kanderaketiga Sojuz-2.1a saadeti orbiidile veel kaks satelliiti: Aist-2D ja Lomonossov.

28. aprillil oli esimene kord, kui Kaug-Idas asuvalt Vostotšnõi kosmodroomilt rakett teele saadeti. Tegelikult pidi start leidma aset juba eelmisel päeval, kuid see lükati - väidetavalt tehnilise rikke tõttu - edasi.

Amuuri piirkonda ehitatud uut kosmodroomi on Venemaa president Vladimir Putin nimetanud riigi suurimaks ehitusprojektiks ja see on läinud maksma ligi 400 miljardit rubla ehk üle 5 miljardi euro.

Kremli eesmärgiks on, et uus kosmodroom aitaks leevendada Venemaa sõltuvust Kasahstanis Bajkongõris asuvast kosmodroomist, mille kasutamise eest peab Moskva maksma renti 115 miljonit
dollarit aastas.

Seega oli arusaadav, miks isiklikult kohale saabunud Putin projekti eest vastutanud ametnikke viivituse ja probleemide eest kritiseeris. Vene meedia teatel sai erilise peapesu osaliseks kosmose- ja kaitsetööstust kureeriv asepeaminister Dmitri Rogozin.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: