Vene kosmonaut avaldas video ISS-iga põkkunud veolaevas olnud august

Kosmonaut Sergei Prokopjev.
Kosmonaut Sergei Prokopjev. Autor/allikas: Roskosmose video stoppkaader

Rahvusvahelises Kosmosejaamas (ISS) viibiv Vene kosmonaut avaldas esmaspäeval avalikkuse rahustamiseks video august, mis tekkis jaamaga põkkunud veolaeva seniteadmata asjaoludel.

Vene kosmoseagentuuri juht Dmitri Rogozin põhjustas eelmisel nädalal sensatsiooni, kui väitis, et auk võidi tekitada tahtlikult kas Maal või kosmoses.

Kosmonaut Sergei Prokopjev riputas sotsiaalmeediasse video, kus ta näitab kohta, kus auk asus.

"Nagu näete, on pardal kõik rahulik. Elame rahus ja sõbralikult nagu alati," lausus ta. Jaama pardal elavad praegu Vene, USA ja Saksa astronaudid.

Auk tuvastati 30. augustil, kui ISS-ist lekkis hapnikku.

Fotosid sellest pole ametlikult avaldatud. USA kosmoseagentuur NASA riputas algselt üles ühe video, kus oli august ka pilt, kuid nüüdseks on video kustutatud.

Auk suleti tumeda koeliimiga ning pandi ühe klapi alla.

Prokopjevi sõnul tahtis ta videoga "kuulujutte kummutada".

Ta kirjeldas, kuidas astronaudid avastasid "kahemillimeetrise augu, kust meie õhk välja läks," ning katsid selle kolme koeliimikihiga.

"Palun ärge muretsege, meiega on kõik korras," lausus ta ja kinnitas, et moodul on nüüd "hermeetiliselt täiesti suletud".

"Nagu näete, võime siin olla lihtsasti kosmosekiivriteta ning keegi ei hoia auku kinni oma näpuga, nagu väidab meedia," lisas ta.

Veolaeva Sojuz kasutatakse astronautide ISS-i viimiseks ja sealt tagasi toomiseks. Auk asub sektsioonis, mida ei kasutata Maale tagasisõiduks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: