Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus kuulutas välja Tere emaettevõte pankroti, firma sai uued juhid

{{1476948145000 | amCalendar}}
Foto: Denj za Dnjom/Scanpix

Harju maakohus kuulutas kolmapäeval välja Tere AS-i emaettevõtte Elveda OÜ pankroti, kuid viimane kaebab pankrotimääruse edasi Tallinna ringkonnakohtusse. Tere sai ühtlasi uued juhid.

Harju maakohus kuulutas kolmapäeval välja Tere AS-i aktsiate omaniku Elveda OÜ pankroti ja määras pankrotihalduriks vandeadvokaadi Maire Armi.

Pankroti väljakuulutamisega läheb pankrotivara valitsemise ja käsutamise õigus üle pankrotihaldurile. Haldur on seaduse järgi kohustatud tegema Elveda pankrotivaraks olevate Tere aktsiate koosseisu ja väärtuse säilitamiseks vajalikke toiminguid.

Pankrotihaldur teavitab, et pankrotiseadusest tulenevate ülesannete täitmiseks ja kolmapäevase kohtumäärusega saadud volituse alusel on ta kutsunud tagasi Tere senised nõukogu liikmed ning valinud uue nõukogu, samuti on nõukogu välja vahetanud juhatuse.

Ametisse on määratud Tere uus juhtkond. Ettevõtte uue nõukogusse kuuluvad Elveda pankrotihaldur vandeadvokaat Maire Arm, piimatootja Halinga OÜ nõukogu esimees Teet Mõtte; aastatel 2005-2010 Teres juhtivatel ametikohtadel töötanud praegune Eesti Talleksi juhatuse esimees Taavi Toots ning viimastel aastatel Tere üle peetud vaidlustes kommertspankasid esindanud Cobalt AB vandeadvokaat Jaanus Mody.

Tere juhatajaks on määratud Aivar Rehe, kes on varem kuulunud Ühinenud Meieride, Hoiu- ja Hansapanga, maksu- ja tolliameti ning Danske panga tippjuhtkonda.

Elveda senised esindajad on pankroti väljakuulutamisele vastu vaielnud ning tõenäoliselt kavatsevad nad pankrotimääruse vaidlustada ringkonnakohtus, vastava vaidluse ajal ei kavatse pankrotihaldur Tere AS aktsiaid müüa. Uue nõukogu ja juhatuse esmaseks eesmärk on tagada ettevõtte töö jätkumine ning kõigi hanke- ja tarnelepingute täitmine.

Elveda kaebab määruse ringkonnakohtusse

"Kindlasti kaebame edasi ringkonnakohtusse," ütles Elveda OÜ-d esindav vandeadvokaat Veikko Puolakainen.

Tema sõnul ei ole emaettevõte maksejõuetu ja ka sisuline õiguslik käsitlus nõude alustest ei kattu maakohtu seisukohtadega.

"Esiteks tuleks vaidlusalune nõue maksejõuetuse hindamisel kõrvale heita, kuna selle üle käib sisuline õigusvaidlus. OÜ Elveda on seisukohal, et temalt AS Tere kohustuste täitmist nõuda ei saa. Teiseks ületab emaettevõttele kuuluva vara ehk AS Tere aktsiate väärtus igal juhul vaidlusalust nõuet, kuna vara väärtuse leidmisel on sellest kohustused juba maha arvestatud. Teisisõnu, pärast ettevõtte müüki ja sealhulgas vaidlusaluse nõude tasumist jääb Elvedale veel märkimisväärses mahus vaba raha," märkis Puolakainen.

Pankrotihalduri Maire Armi otsus vahetada Tere AS nõukogu ja juhatus on advokaadi sõnul üllatav, sest ettevõttele ei ole teada määratute edasised plaanid.

Piimatööstuse igapäevatööd otseselt Elveda OÜ pankroti väljakuulutamine ei mõjuta, kuigi müügiüksusel ja administratsioonil on vajalik täiendavalt partneritele erinevates riikides selgitada, mida täpselt otsus tähendab.

"Oleme aktiivselt pidanud läbirääkimisi huvitatud osapooltega ja leidmas lahendusi, mis arvatavasti sobivad ka teistele osapooltele. Eesmärgiks on juba lähiajal jõuda partneritega kokkuleppele, mis tagaks ettevõtte igapäevase rahuliku toimimise,“ kommenteeris Oliver Kruuda.

Rehe siht Teres on firma väärtuse hoidmine ja koostöö piimasektoriga

Aivar Rehe sõnul saab üks ta peamistest prioriteetidest olema Tere kaubamärgi ja firmaväärtuse hoidmine ning sisuline koostöö piimatootjatega.

"Mulle on juhina pandud mitmed ülesanded. Osa neist on pehmed ja osad kõvad," ütles Rehe BNS-ile. Ta rääkis, et kõige esimene asi on astuda samme selle nimel, et Tere kaubamärk ja firmaväärtus säiliks senisel tasemel.

Teise asjana soovib Rehe arendada sisulist koostööd piimatootjate ja teiste koostööpartneritega. Samuti on ta prioriteet töötajaskond. "Meil on suurepärased inimesed, väga head spetsialistid. On oluline hoida nende pühendumust," rääkis Tere uus juht.

Rehe märkis, et mõistagi on oluline ka ettevõtte tegevuse majandusnäitajate pool. "Pean ausalt ütlema, et seni ei ole mul veel ülevaadet ettevõtte viimase üheksa kuu majandusnäitajatest. Istun täna endise juhataja [Oliver Kruudaga] maha ja saan temalt ülevaate firma majandustegevusest," rääkis ta.

Kruudaga ootab Tere uus juht edukat ja tulemuslikku koostööd. "Teame juba eelmisest sajandist," märkis Rehe, kes kuulus 1990. aastatel, sealhulgas rublakriisi ajal Ühinenud Meiereide tippjuhtkonda. Kruuda juhtis toona Tallinna Piimatööstust, mis sel ajal Tere kaubamärki kasutas.

Enda positsiooni osas tunneb uus juht end kindlalt. "Asun ettevõtte juhi kohale ja tunnen ennast selles mõttes kindlalt," rääkis Rehe. "Ma tulin juhtima ja selles mõttes ei lasku juriidikasse, vaid kavatsen tegeleda seatud eesmärkide saavutamisega."

Piimatootja: parim lahendus oleks nüüd Tere üles osta

Piimandusettevõtte ja Tere AS-ile piima tarniva OÜ Vändra juhi Ilmar Teeveti sõnul oleks piimatootjatel praegu hea võimalus ühineda ja Tere piimatööstus üles osta.

Teeveti sõnul ootab ta praegu Tere uuelt juhtkonnalt vastuseid, mida ettevõte edasi teeb ja plaanib. "Kui hakkab pankrotti minema, võtaks päeva pealt piima tagasi, kuna elu on näidanud, et tootjate kinni jäänud raha keegi päästma ei tõtta," ütles ta BNS-ile.

Teevet tõi välja, et parim lahendus oleks praegu see, kui piimatootjad paneksid praegu seljad kokku ja ostaksid Tere ise ära. "Siis oleks tulevik põllumeestel kõige stabiilsem, kuna põllumees hakkaks ise enda piima eest vastutama," lisas ta.

Küsimuse peale, kui konkreetsed säärased plaanid on, vastas Teevet, et ta ei sooviks seda praegu täpsemalt kommenteerida, kuna asjad on veel väga värsked.

Tere AS on Teeveti sõnul Vändra OÜ-le võlgu 1,6 miljonit eurot. Siiski on Vändra toorpiima tarneid jätkanud, kuna Tere piimakombinaat töötab. "Kui tarned lõpetada, pannakse kombinaat kinni ja siis ei saa seda sellise hinnaga müüa, mis on töötaval ettvõttel. Võlausaldajatel on suurem võimalus võlg tagasi saada siis, kui kombinaat töötab," rääkis Teevet.

Maag Grupp soovib endiselt Tere osta

Maag Grupp soovib endiselt Tere AS-i osta, kuid sellega ei plaanita kiirustada.

"Loomulikult soovime osta, meil on ilmselge huvi," ütles ettevõtte juhatuse liige Toomas Juhani BNS-ile. Tema sõnul pole Maag Grupp Tere uue juhtkonnaga aga veel kontaktis olnud ja protsessiga pole tema sõnul kiiret.

"See protsess võtab aega nädalaid. Ootame ja jälgime praegu, me kindlasti ei forsseeri siin praegu midagi," sõnas Juhani.

Ta ei soovinud öelda, mis hinda Maag Grupp oleks nõus Tere eest praegu pakkuma. "Me ei spekuleeriks praegu mingite numbritega. Praegu on kõik liiga värske," sõnas ta.

Aprillis tegi Maag Grupp Postimehe andmetel Tere ostmiseks 60 miljoni euro suuruse ettepaneku. Toona deklareeris ettevõte, et ei soovi Oliver Kruudat partnerite seas näha.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: