Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

General Electric maksab Eesti Energiale 66 miljonit eurot leppetrahvi

Auvere elektrijaam
Auvere elektrijaam Autor/allikas: ERR

General Electric (GE) sõlmis Eesti Energiaga vahekokkuleppe, millega kohustub maksma Auvere elektrijaama üleandmise hilinemise eest leppetrahvi 66 miljonit eurot, mis peab maksegraafiku järgi tasutud saama tuleva aasta juuliks.

Eesti Energia ja Alstom Estonia AS, GE Power Sp.z o.o ning Alstom Power Systems allkirjastasid neljapäeval Auvere elektrijaama üleandmise vahekokkuleppe, mille kohaselt ehitab Egeneral Electric (GE) hiljemalt järgmise aasta juuliks Auvere jaamale uued kottfiltrid ning kohustub andma elektrijaama üle tuleva aasta oktoobriks.

Elektrijaam on elektrit tootnud alates 2015. aasta maikuust ning töötab ka uute filtrite paigaldamise perioodil koormustel, kus heitmed ei ületa lubatud piirnorme, teatas Eesti Energia.

„GE-ga sõlmitud vahekokkulepe on märk heast konstruktiivsest koostööst probleemide lahendamisel. Töötame selle nimel, et leida kerkinud probleemidele lahendused ning et saaksime vastu võtta kõikidele lepingujärgsetele nõuetele vastava elektrijaama,“ ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

Auvere elektrijaam ühendati esmakordselt elektrivõrguga 2015. aasta mais ning sellest ajast on jaam tootnud kokku 1,4 TWh elektrienergiat. Jaam suudab töötada täisvõimsusel, kuid saavutamaks rangeid tolmuheitmete norme ka suurtel koormustel, tuleb sellele lisada kottfiltri plokk.

„Jätkame koostööd GE-ga tolmu heitmenormide täitmiseks. Välja on töötatud detailne tegevuskava, mille põhjal valmivad uued kottfiltrid järgmise aasta juuliks. Pärast ehitustöid alustame taas kõigi vajalike testidega ning testide edukal läbimisel saame elektrijaama ehitajalt vastu võtta. GE on võtnud kohustuse anda elektrijaam üle järgmise aasta oktoobriks,“ sõnas Sutter.

Ta lisas, et uute filtritega täidab Auvere elektrijaam karme tolmuheitmete piirnorme ka täiskoormusel töötades. Elektrijaam suudab katta 25 protsenti Eesti elektritarbimisest ning on võimeline kasutama kodumaiseid kütuseid nagu põlevkivi, põlevkivigaas, biomass ja turvas.

Sutter rõhutas, et ehkki elektrijaama vastuvõtmine lükkub edasi, ei ületa elektrijaama maksumus kindlasti eelarvestatud 638 miljonit eurot. Kottfiltrite ehituse kulu katab peatöövõtja ning leppetrahv tagab, et Eesti Energiale ei teki jaama täisvõimsusel töötamise edasilükkumise tõttu ka muud kahju.

Vahekokkuleppe kohaselt maksab GE Eesti Energiale 66 miljonit eurot elektrijaama üleandmise hilinemisest tingitud leppetrahvi, mis makstakse Eesti Energiale maksegraafiku kohaselt juuliks 2017. Pooled on kokku leppinud ka metoodikas, mille alusel toimub leppetrahvi edasine arvestamine kuni elektrijaama üleandmiseni.

2017. aasta juulini töötab elektrijaam võimsustel, mille puhul ei ületata tolmu heitmekoguseid. Need võimsused sõltuvad kasutatavatest kütusesegudest, kuid esialgsed hindamised näitavad, et jaama võimsus filtri ehitamise perioodil jääb vahemikku 70-80 protsenti maksimaalsest võimsusest.

Võrreldes Eesti Energia teiste olemasolevate keevkihtkateldega, hakkavad Auvere elektrijaama keskkonnaheitmed olema oluliselt madalamad. Jaama lepingujärgsed tolmuheitmed on kaks korda madalamad kui Balti ja Eesti jaamade keevkihtkateldel. Kui aga elektrijaamas kasutatakse 50 protsendi ulatuses kütusena biomassi, on CO2 emissioonid 55 protsenti madalamad kui teistes Eesti Energia keevkihtkateldega energiaplokkidel.

Auvere elektrijaama võimsus on 300 MW ning jaam kasutab elektritootmiseks efektiivset tsirkuleerivat keevkihttehnoloogiat. Elektrijaama ehitab võtmed kätte lepingu alusel General Electricu kontsern. Elektrijaama efektiivsus on 40 protsenti ning jaam suudab kütusena kasutada kuni 100 protsendi ulatuses põlevkivi, kuni 50 protsendi ulatuses biomassi, kuni 20 protsendi ulatuses turvast ja kuni 10 protsendi ulatuses põlevkivigaasi.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: