Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juncker uuest kaitsefondist: kui EL ise ei hooli oma julgeolekust, siis ei tee seda keegi

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon tegi kolmapäeval ettepaneku luua Euroopa Kaitsefond ja võtta muid meetmeid, mis aitaksid liikmesriikidel teha tõhusamalt kulutusi ühisele kaitsevõimele, tugevdaksid Euroopa kodanike julgeolekut ning edendaksid konkurentsivõimelist ja uuenduslikku tööstusbaasi. Plaanidest kirjutasid mitmed meediaväljanded juba varem.

"Selleks, et kindlustada meie ühine julgeolek, peame investeerima ühiselt välja töötatavatesse strateegilise tähtsusega tehnoloogiatesse ja varustusse, mis tagavad kaitsevõime maismaal, merel, õhus ja kosmoses, kuid samuti küberjulgeoleku. Liikmesriikidel tuleb senisest rohkem teha koostööd ja oma vahendid ühendada. Kui me ise ei hooli oma julgeolekust, siis ei tee seda keegi. Euroopa strateegilise sõltumatuse tagab tugev, konkurentsivõimeline ja uuenduslik kaitsetööstus,“ märkis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker pressiteates.

Täna esitatud Euroopa kaitsealane tegevuskava hõlmab muu hulgas ettepanekut luua Euroopa Kaitsefond, et toetada investeeringuid ühisesse teadustegevusse ning kaitsetehnoloogiate ja varustuse ühisesse väljatöötamisse. Kavandatav fond jaguneb kaheks vahendiks, mis täiendavad teineteist, kuid millel on erinevad eelarveallikad ja õiguslik struktuur.

Nn teadusuuringute vahendist rahastatakse teaduskoostööd uuenduslike kaitsetehnoloogiate, näiteks elektroonika, metamaterjalide, krüpteeritud tarkvara ja robootika alal. Komisjon on juba teinud ettepaneku eraldada kaitsesektori teadusuuringuteks 25 miljonit eurot EL-i 2017. aasta eelarvest ning kuni 2020. aastani võidakse eelarvest ette näha kokku 90 miljonit eurot. 2020. aastale järgneva mitmeaastase finantsraamistiku ajaks kavandab Komisjon spetsiaalset kaitsesektori teadusuuringute programmi, millele eraldatakse 500 miljonit eurot aastas.

Loodava fondi teine, nn kaitsevõime vahend võimaldab osalevatel liikmesriikidel korraldada kulude vähendamiseks teatavaid hankeid ühiselt. Hangitavas tehnoloogias või varustuses lepivad kokku liikmesriigid, kelle omandisse see läheb. Näiteks võivad liikmesriigid ühiselt investeerida droonitehnoloogiasse või osta helikoptereid hulgihinnaga, et kulud oleksid väiksemad. Kaitsevõime vahend peaks võimaldama kaasata umbes 5 miljardit eurot aastas.

Lisaks Euroopa Kaitsefondi loomisele teeb komisjon ettepaneku toetada investeeringuid kaitsetööstust varustavatesse väikese ja keskmise suurusega ettevõtetesse, idufirmadesse ja muudesse ettevõtetesse. Samuti soovib Komisjon luua paremad tingimused selleks, et Euroopas kujuneks välja avatud ja konkurentsipõhine kaitsevaldkonna turg, mis võimaldab ettevõtetel tegutseda piiriüleselt ja liikmesriikidel korraldada kaitsehankeid võimalikult kulutõhusalt.

Viimase aastakümne jooksul on liikmesriigid ligi 12% kärpinud tegelikke kaitsekulutusi, ilma et vastukaaluks oleks tihendatud omavahelist koostööd. Hinnangute kohaselt läheb liikmesriikide koostöö puudumine julgeoleku ja kaitsevaldkonnas aastas maksma 25–100 miljardit eurot.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: