X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Komisjon esitas ettepanekud EL-i kaitsevõime tugevdamiseks

{{1496831940000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon avaldas täna aruteludokumendi, milles tutvustatakse eri stsenaariume selle kohta, kuidas tegeleda Euroopat ähvardavate kasvavate julgeoleku- ja kaitseohtudega ning parandada Euroopa enda kaitsevõimet aastaks 2025.

"Liigume julgeolekuküsimustes Euroopa Liidus kiiresti edasi ning komisjon toetab liikmesriikide sellesuunalist kindlameelsust. Täna avaldatud aruteludokument on komisjoni panus mõttevahetusse liidu tuleviku üle selles valdkonnas. Selle aluseks on kodanike vajadus integreerituma ja tõhusama kaitse järele. Euroopa Liidu kaudu saame toetada liikmesriike sõjalise võime arendamisel ja kaitseinvesteeringute tõhustamisel. Vähem kui aastaga oleme jõudnud päris kaugele ja plaanime jätkata samas tempos," märkis liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresident Federica Mogherini Komisjoni pressiteates (lisatud ka lingid vastavatele dokumentidele).

EL-i juhid kohtuvad 9. juunil Prahas, et arutada, kuidas kasutada aluslepingutega antud võimalusi kaitsekoostöö tugevdamiseks. Oma panusena nii sellesse kui ka laiemasse Euroopa kaitseküsimusi puudutavasse arutelusse pakub Euroopa Komisjon välja kolm võimalikku stsenaariumi Euroopa kaitse tuleviku kohta.

Julgeoleku- ja kaitsekoostöö stsenaariumi järgi otsustavad liikmesriigid vajaduse üle teha koostööd julgeoleku- ja kaitseküsimustes vabatahtlikult ja juhtumipõhiselt, samas kui EL jätkab liikmesriikide meetmete täiendamist praegusel kujul. Kaitsekoostööd tugevdataks, kuid EL-i osalemine kõige keerukamates operatsioonides oleks piiratud. Uue Euroopa Kaitsefondiga aidataks arendada teatavat ühisvõimet, kuid enamiku kaitsevõime komponentide arendamise ja hankimise eest vastutaks iga liikmesriik eraldi. ELi-NATO koostöö jätkuks praeguses formaadis.

Jagatud julgeoleku ja kaitse stsenaarium on ambitsioonikam ja selle järgi koondaksid liikmesriigid omavahel teatavad finants- ja operatiivvahendid, et suurendada kaitsealast solidaarsust. EL oleks aktiivsemalt kaasatud Euroopa kaitsesse nii EL-is kui ka väljaspool seda. Ta võtaks enda kanda suurema rolli sellistes valdkondades nagu küberkaitse, piirivalve või võitlus terrorismiga, ning tugevdaks kaitse ja julgeoleku aspekte sellistes ELi-sisestes poliitikavaldkondades nagu energeetika, tervishoid, toll või kosmos. Seda toetaks poliitiline tegutsemistahe ja kiirem otsuste vastuvõtmine vastavalt kiiresti muutuvale olukorrale. EL ja NATO teeksid rohkem koostööd ja koordineeriksid kogu tegevust eri valdkondades.

Ühise kaitse ja julgeoleku stsenaarium on kõige ambitsioonikam ja näeb ette liidu ühise kaitsepoliitika järkjärgulise kujundamise, mille tulemuseks on ühine kaitse. See põhineb Euroopa Liidu lepingu artiklil 42, mis annab liikmesriikidele võimaluse viia Euroopa kaitse uuele tasemele. Selle stsenaariumi järgi muutuks Euroopa kaitsmine ELi ja NATO vastastikku täiendavaks kohustuseks. EL saaks korraldada tipptasemel julgeoleku- ja kaitseoperatsioone, mis eeldavad liikmesriikide kaitsejõudude tihedamat integreeritust. EL toetaks Euroopa Kaitsefondiga ühiseid kaitseprogramme ja asutaks ka Euroopa kaitseuuringute agentuuri. See aitaks luua tõelist Euroopa kaitseturgu, mis oleks suuteline kaitsma kaitsetööstuse peamisi strateegilisi tegevusi välise ülevõtmise eest. 

Need stsenaariumid ei välista üksteist, vaid näitavad kolme eri solidaarsustaset. Euroopa julgeolekut tuleb Komisjoni hinnangul suurendada. Juhtimine on liikmesriikide kätes ja nemad määravad kindlaks ambitsioonikuse taseme koos EL-i institutsioonidega. Tulevikule mõeldes tuleb neil täna otsustada, kuidas ja kui kiiresti nad soovivad Euroopa kodanike kaitsmisel edasi liikuda.

Aruteludokumenti täiendavad konkreetsed ettepanekud luua Euroopa Kaitsefond, mille raames koordineeritakse, täiendatakse ja võimendatakse riiklikke investeeringuid kaitsealastesse teadusuuringutesse, prototüüpide väljatöötamisse ning kaitsevarustuse ja -tehnoloogia hankimisse.

Komisjoni ettepanekuid on täna pikemalt analüüsinud näiteks EUobserver, Politico, Defense One ja Yle.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: