X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Yle: kaitsejõud võtsid Vene ja Soome topeltkodakondsusega sõjaväelased jälgimise alla

{{1485861989000 | amCalendar}}
Soome kaitseväe õppus.
Soome kaitseväe õppus. Autor/allikas: Soome kaitsejõud/Marko Jalkanen

Soome kaitsejõud võtsid Soome ja Vene topeltkodakondsust omavad sõjaväelased erijälgimise alla, ühtlasi piiravad kaitsejõud sellise topeltkodakondsusega ajateenijate väljaõpet.

Venemaa tegevus Ukrainas on pingestanud suhteid Euroopa Liiduga, mistõttu Soomes on tekkinud arutelu, kas tuleks hakata sellise topeltkodakondsusega inimeste asumist riigiametitesse piirama või lausa keelama, kirjutab Yle.

Soomes seda küsimust seadusandlus praegu ei reguleeri, kuid vastav eelnõu on töös rahandusminsteeriumis.

Kaitsejõud seda seadusemuudatust ära ootama ei jäänud, vaid võtsid kasutusele oma reeglistiku Vene ja Soome topeltkodakondsust omavate inimeste suhtes.

Kõikidele kaitsejõududesse ametisse asuvatele inimestele tehakse taustauuring ning kui selgub, et inimesel on lisaks Soome kodakondsusele veel ka Vene kodakondsus, siis teda ametisse ei võeta.

Kaitsejõud kehtestasid uued reeglid mõned kuud tagasi, kui ühele kaitsejõudude isikkoosseisu andmeid sisaldavate infosüsteemidega tööle asuvale mehele tehti taustauuring ning selgus, et tal on ka Vene kodakondsus. Pärast mehe topeltkodakondsuse ilmnemist teda ametisse ei lastud.

Sellistele ükskjuhtumitele lisaks õnnestus Ylel näha kaitsejõudude salajast instruktsiooni, mille järgi piiratakse ka topeltkodakondsusega ajateenijate väljaõpet.

Soome ja Venemaa kodakondsust omavaid ajateenijaid ei koolitata enam ametikohtadeks, kus neil oleks juurdepääs riigi turvalisusega seotud teabele.

Yle märgib, et varem selliseid piiranguid kaitsejõududes ei olnud.

Niinistö: Soome kaitsejõud ei piira topeltkodakondseid

Soome kaitseminister Jussi Niinistö ütles teisipäeval uudisteagentuurile STT, et kaitsejõud ei piira mingil moel Soome-Vene topeltkodakondsusega inimeste töölevõtmist, millest teatas rahvusringhääling Yle.

Niinistö sõnul võib tegemist olla infooperatsiooniga, et levitada arvestatava meedia kaudu sihilikult valeandmeid, vahendas BNS.

Kaitseminister rõhutas, et ajateenijailt isegi ei küsita võimaliku topeltkodakondsuse kohta.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: