Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome ohvitserid: Vene kodakondsusega isikud ei tohi kaitseväes töötada

Soome kaitseväelane.
Soome kaitseväelane. Autor/allikas: twitter.com/Maavoimat

Soome ohvitseride erialaliit leiab uue seadusemuudatuse kohta antud arvamuses, et Soome ja Venemaa topeltkodakondsust omavaid isikuid ei tohi võtta tööle kaitseväkke sõjaväelistele ametikohtadele. Soome meedia tähelepanu pälvis vaidlusi tekitanud teema puhul see, et ohvitseride liit rääkis oma avalduses otsesõnu just Venemaa kodanikest.

Soome rahvusringhääling Yle kirjutas möödunud aastal sellest, kuidas Soome kaitsevägi on asunud piirama Soome ja Venemaa topeltkodakondsust omavate inimeste pääsemist teatavatele ametikohtadele. Teema pälvis palju tähelepanu ning kaitseminister Jussi Niinistö lükkas need väited tagasi, kuid vahetult pärast seda teatas ta ise, et on teinud algust seadusemuudatusega, millega keelataks topeltkodakondsust omavate inimeste pääs kaitseväe ametikohtadele.

Nimetatud seadusemuudatuste pakett sai valmis mõni nädal tagasi ning samuti on erinevad osapooled andnud selle kohta oma arvamused, kirjutas Yle pühapäeval.

Kaitseministeerium teeb seega ettepaneku seadusemuudatuseks, millega keelatakse otsesõnu topeltkodakondsete pääs kaitseväe ametikohtadele.

Siseministeerium omakorda kaalub seadusemuudatuse puhul kaht varianti. Täieliku keelu alternatiivina nähakse siseministeeriumis sellist vastastikust põhimõtet, et Soome kaitseväes võiks töötada selline topeltkodakondsusega inimene, kes on kodanik riigis, kus ka Soome kodakondsust omaval topeltkodakondsel on õigus sealses kaitseväes töötada.

Nii täieliku keelu soov kui ka vastastikuse lubamise põhimõtet sisaldav ettepanek sisaldavad võimalust eranditeks. Eelnõudes tehakse ettepanek, et erandjuhtudel oleks kaitseväe juhatajal või valitsusel õigus anda topeltkodakondsust omavale isikule luba asuda tööle kaitseväes sõjaväelisel ametikohal.

Arvamusi on andnud näiteks kaitsepolitsei Supo, keskkriminaalpolitsei ja politseiamet. Nende asutuste hinnangul peaks topeltkodakondsusega isikute saamise sõjaväelistele ametikohtadele ära keelama. Samas on seadusemuudatuse ja täieliku keelu suhtes kriitiliselt meelestatud erinevad juriidilised asjatundjad, sealhulgas võrdõigusvolinik, sest nende arvates on vaja paremini põhjendada, miks on vaja Soomes vastu võtta topeltkodakondsusega isikuid diskrimineeriv seadus.

Kahe ministeeriumi ettepanekute kohta tehtud arvamustega tutvunud Yle nendib, et kõik arvamuse esitanud osapooled on rääkinud oma hinnangutes topeltkodakondsust omavatest inimestest laiemalt. Ainsaks erandiks on Soome ohvitseride erialaliit (Upseeriliitto), mille arvamuses mainitakse otseselt just Soome ja Venemaa topeltkodakondsust omavaid inimesi. Ohvitseride liidu hinnangul ei tohi selliseid inimesi kaitseväkke tööle võtta, samuti ei tohiks selliseid inimesi võtta õppekohtadele, mis võivad viia ohvitseri auastmeni.

"Ohvitseride liit peab oluliseks, et kaitseväe sõjalistele ametikohtadele või ohvitseri ametini viivatele õpingutele valitud isikud ei saa olla topeltkodakondsusega sellisel viisil, mis ohustab riiklikku julgeolekut. Praktikas tähendab see eelkõige seda, et Soome ja Venemaa topeltkodakondsusega inimesi ei tohi valida eelpool mainitud ülesandeid täitma," seisab Soome ohvitseride liidu arvamuses.

Ohvitseride liidul on umbes 6300 liiget ja liidu veebilehe andmetel on kaitseväe ohvitseride erialase organiseerituse tase üle 98 protsendi.

Ohvitseride liidu niivõrd otsekohene seisukoht on Soome puhul väga erandlik - varem pole sellel teemal ametlikult räägitud just nimelt Venemaa topeltkodakondsusega isikutest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: