Ida-Virumaa esindajad valitsusele: täitke lubadus sisekaitseakadeemia Narva tuua ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Siseakadeemia paiknemine on endiselt lahtine.
Siseakadeemia paiknemine on endiselt lahtine. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Ida-Virumaa esindajad saatsid valitsusele reedel pöördumise, milles soovivad sisekaitseakadeemia Narva kolimist, nagu koalitsioonilepingus lubatud.

"Valitsus on koalitsioonilepingus konkreetselt lubanud kolida sisekaitseakadeemia Narva. Seda küsimust on järjepanu arutanud neli valitsust, kuid kunagi varem pole see olnud kirjas nii selge sõnaga nagu praeguses koalitsioonilepingus," seisab pöördumises.

Allakirjutanud soovivad, et valitsus täidaks oma lubaduse ega taganeks sellest mõne kõrge riigiametniku survel.

"Siseministeeriumi eelmisel nädalal avalikuks saanud plaan kolida Narva väike osa sisekaitseakadeemiast või luua sinna ammu lubatud praktikabaas, aga jätta õppekeskus üle viimata, on järjekordne katse lubadusest loobuda, kindlustades otsustajatele taganemistee," leiavad pöördumise autorid.

Eksitavaks peavad nad ka juttu kolimise kõrgest hinnast ja selgitavad, et Narvas asuv õppekompleks ei saa kujuneda praegu plaanitavast Tallinna uuest õppekompleksist mitu korda kallimaks. Nimelt kataks Tallinnas väärtuslikus ja populaarses elamupiirkonnas asuva kinnistu müügist saadav tulu nende hinnangul suures osas Narva kolimise kulu.

Ida-Virumaa esindajate arvates mõjutaks Narvas tegutsev sisekaitseakadeemia Eesti ja Ida-Virumaa elu mitmes mõttes positiivselt. Nii saaks Narva linn, mille 60 000 elanikust on eestlasi ainult 3,7 protsenti, juurde suure hulga eesti keelt oskavaid inimesi. Paljud õppurid rajaksid pärast kooli lõpetamist kodu just Ida-Virumaale ning tooksid sel moel siia piirkonda rohkem Eesti riiki ja ühiskonda.

"Sotsiaalmajanduslikust aspektist on Jõhvi, Viru vangla ja vanglateenistuse kogemus juba näidanud, et paarsada korraliku palgaga ametnikku elavdavad kesklinna teenindusasutuste arengut ja soodustavad investeeringuid, sest tagatud on tarbijaskond. Pole põhjust arvata, et sama ei juhtuks Narvas, kui siia asub elama ja töötama 800 kadetti ja nende õppejõudu. Normaalne elukeskkond pidurdaks ka teiste haritud eesti keelt oskavate noorte lahkumist piirkonnast," usuvad allakirjutanud.

Nad peavad enda jaoks solvavaks müüti, justkui kujutaks Ida-Virumaale sisejulgeoleku õppeasutuse rajamine julgeolekuohtu.

"Neil riigiametnikel, kes näevad narvalasi potentsiaalsete spioonidena, peaks olema piinlik oma kaasmaalasi nii primitiivselt sildistada. Kahtlemata on Tallinnas, kus elab 200 000 vene emakeelega inimest, märksa rohkem huvitavat infot ja võimalusi leida kaastöölisi," märgivad autorid.

Nende hinnangul on valitsusel võimalus jääda ausaks ja tõsiseltvõetavaks, kui nad täidavad lubaduse kolida sisekaitseakadeemia õppekompleks Ida-Virumaale.

Pöördumisele on alla kirjutanud endine riigikogu liige Lembit Kaljuvee, EELK Viru praostkonna praost Avo Kiir, Eesti Metodisti kiriku Jõhvi koguduse pastor Artur Põld, Ida-Virumaa omavalitsuste liidu juhatuse esimees, Vaivara vallavanem Veikko Luhalaid, Mäetaguse vallavanem Tauno Võhmar, Toila vallavanem Tiit Kuusmik, endine Jõhvi vallavanem Aivar Surva, Sillamäe aselinnapea Eevi Paasmäe, Jõhvi vallavolikogu esimees Teet Enok, Ida-Virumaa endine maavanem Riho Breivel, riigikogu liikmed Valeri Korb ja Einar Vallbaum ning Ida-Viru maavanem Andres Noormägi.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: