CIA: WikiLeaksi avaldatud dokumendid aitavad USA vaenlasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Wikileaksi dokumentides mainitud USA peakonsulaat Frankfurdis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA Luure Keskagentuur (CIA) süüdistas kolmapäeval WikiLeaksi ameeriklaste ohtuseadmises, Ühendriikide rivaalide abistamises ja Washingtoni terroritõrjejõupingutuste raskendamises väidetavalt CIA küberluure keskusest saadud dokumentide avaldamisega.

CIA kõneisik ei kinnitanud ega lükanud ka ümber päev varem WikiLeaksi poolt avaldatud materjalide ehtsust.

"Ameerika avalikkus peaks olema sügavalt mures iga WikiLeaksi paljastuse pärast, mille eesmärk on kahjustada luurekogukonna võimekust kaitsta Ameerikat terroristide ja teiste vaenlaste eest," ütles CIA kõneisik Heather Fritz Horniak.

"Sellised paljastused mitte ainult seavad ohtu USA personali ja operatsioonid, vaid varustavad ka meie vaenlased vahendite ja infoga, et meile kahju teha," lisas ta.

Ühenduse väitel selgub dokumentidest, et CIA on tootnud üle tuhande pahavarasüsteemi ehk viiruseid ja muud tarkvara, mis suudab tungida ja kontrolli haarata teatud elektrooniliste seadmete üle.

Kõnealuse pahavaraga on muu hulgas sihikule võetud nutitelefone, Microsofti tarkvara ja Samsungi nutiteleviisoreid, mida saab WikiLeaksi sõnul kasutada mikrofonidena. Väidetavalt uuris CIA võimalusi ka autode ja veokite elektroonikasse tungimiseks.

Horniak kaitses CIA küberoperatsioone, öeldes, et luureagentuuri "ülesanne on olla innovatiivne, esimene kaitseliin selle riigi kaitsmiseks välisvaenlaste eest".

Ta rõhutas, et ükski väidetav tegevus ei olnud suunatud USA kodanike vastu. CIA-l on keelatud spioneerida inimeste järele USA-s ja ameeriklaste järele välisriikides.

WikiLeaks avaldas teisipäeval ligi 9000 CIA dokumenti.

FBI alustas uurimist, võimalik lekitaja võib olla CIA alltöövõtjate seas

Allikate kinnitusel on Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) asunud uurima Wikileaksis avaldatud materjalide lekkimist ning CIA ja FBI teevad juhtumi uurimisel tihedat koostööd, vahendasid BBC ja Yle.

Uuritakse seda, kuidas andmed Wikileaksi kätte sattusid ning püütakse saada vastust ka küsimusele, kas andmelekke lähtus CIA seest või väljaspoolt agentuuri. Kolmapäeval näiteks rääkisid teised allikad Reutersile, et suure tõenäosusega sattusid andmed Wikileaksi kätte mõne CIA alltöövõtja kaudu.

Lisaks on teemat asunud uurima Saksamaa peaprokuratuur, seda peamiselt seoses Wikileaksi väitega, et Frankfurdi linnas asuvas USA konsulaadis asub suur häkkimiskeskus. Järgmisel nädalal küklastab Washingtoni liidukantsler Angela Merkel, kes kohtub seal esimest korda president Donald Trumpiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: