Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Macroni meeskond näeb dokumendilekkes ulatuslikku küberrünnet

{{1494025800000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Prantsuse tsentristliku presidendikandidaadi Emmanuel Macroni kampaaniameeskond süüdistas reedel majasiseste dokumentide, muuhulgas elektronposti ja raamatupidamislike dokumentide lekkes "massiivset ja koordineeritud küberrünnet".

Macroni kampaaniameeskond kinnitas reede hilisõhtul, et sattus "massiivse ja koordineeritud" küberrünnaku ohvriks, vahendas Politico.

"Ringlusse lastud failid saadi mitme nädala eest tänu mitme parteiametniku isiklikesse ja tööalastesse elektronkirjakastidesse häkkimisele," märkis Macroni mullu asutatud erakond En Marche! avalduses, kui lõppes ametlik kampaania enne pühapäeval peetavat teist valimisvooru.

Kampaaniameeskond lisas, et kõik avalikustatud dokumendid olid seaduslikud.

Liikumine süüdistas häkkereid selles, et "nad lisasid tõeliste dokumentide hulka ka võltsdokumente selleks, et külvata kahtlusi ja valeinformatsiooni".

"See ei ole lihtne piraatlusoperatsioon, vaid tõepoolest katse destabiliseerida Prantsusmaa presidendivalimisi," lisas liikumine.

Neljapäeval toimunud valimisdebati ajal vihjas Marine Le Pen, et midagi niisugust võib kampaania viimastel päevadel ette tulla. Ta ütles, lisamata mingeid tõendeid, et Macronil on offshore-pangakontod.

Lekitatud e-kirjade hulgas on nii Macroni meeskonna töötajate kirjavahetust kui ka dokumente.

Dokumendid ei ole veel paljastanud mõnd põrutavat uudist ning esialgu on endiselt segane, mis täpselt dokumentides oli ja mida see leke võib tähendada.

Prantsuse prokuratuur alustas sel nädalal uurimist seoses väidetega, et libauudistega püütakse mõjutada presidendivalimisi.

Macroni kampaaniameeskond võttis kasutusele ulatuslikud meetmed, et rikkumisi vältida. Kampaania digivaldkonna direktor Mounir Mahjoubi teatas vaid paar päeva tagasi, et ükski küberrünnak pole olnud edukas. Samas veebianalüüsi firma Trend Micro tuvastas, et häkkimiskatsed on olnud sarnased Demokraatliku Rahvuskomitee e-kirjade häkkimisele USA-s.

Mahjoubi ütles aprillis, et Macroni meeskonna töötajad on olnud pidevate rünnakute all alates möödunud aasta detsembrist ning igas kuus on registreeritud tuhandeid rünnakukatseid.

Internetti lekitatud dokumendid ilmusid vaid 24 tundi enne pühapäevast valimisvooru, mida peetakse viimaste aastakümnete kõige närvesöövamaks Prantsusmaal. Avavoorust pääsesid edasi Macron ja Rahvusrinde (eks)juht Marine Le Pen.

WikiLeaksi veebikülg postitas oma Twitteri-kontole lingi dokumentidele, öeldes, et see sisaldab "kümneid tuhandeid elektronkirju, fotosid, manuseid kuni 24. aprillini 2017". WikiLeaks märkis, et nemad ei ole lekke endaga seotud.

WikiLeaksi teatel on kokku umbes üheksa gigabaidi jagu andmeid, millest osa ka veel kontrollitakse.

Ajakirjanik: Macroni leke ilmselt ei ohusta

Kuigi ekspertide sõnul on vara öelda, kes on rünnaku taga, viitavad kaudsed tõendid Vene häkkeritele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

 

Pea poolesajandilise kogemusega poliitikaajakirjanik Christine Ockrent ütles, et pärast Hillary Clintoni häkkimisskandaali oldi Prantsusmaal väliseks sekkumiseks valmis.

"Meie võimud ootasid sellist skandaali. Hoiatati sekkumise eest, mis pärineb enamasti samast paigast, Moskvast kui olla täpne. Macroni meeskond avaldas selle kohta info kiiresti ja hakkas vastu," rääkis Ockrent.

Tema ei usu, et leke Macroni võib kahjustada. "Ma ei usu, et see teda ohustab. Vastupidi, inimesed võivad öelda, et ta on nüüd nende sihtmärk, kes toetavad Prantsuse paremäärmuslasi," sõnas ajakirjanik.

USA parepopulistlikud liikumised olid esimeste seas, kes nn Macronleaksi viiteid sotsiaalmeedias massiliselt levitama asusid.

Samas Hollandi internetiaktivistid märkasid, et häkkerid olid kasutanud venekeelseid programme.

"Mind ei üllata see. Me teame, et on välised jõud, kes tahavad nendel presidendivalimistel oma osa mängida. Ja otsekui juhusena toimus see nüüd, vahetult enne hääletamist," kommenteeris pariislane Luc.

Macroni kampaaniameeskonna sõnul said häkkerid paari nädala eest ligipääsu mitme En Marche! liikumise eestvedaja meilikontodele.

Kümnetele tuhandetele öösel avalikustatud dokumentidele ja fotodele on Macroni meeskonna sõnul lisatud võltsitud materjale, et külvata kahtlusi ja valeinfot.

"Ma olen veendunud, et Marine Le Pen kaotab homme, aga tema poolt hääletavad miljonid inimesed. Ja mis veelgi olulisem, kõik need teemad, millest ta on rääkinud - identiteet, rahvuslus, protektsionism, hirm immigratsiooni ees -, on debatis nüüd sügavale juurdunud. Me ei saa nendest teemadest lahti, need jäävad domineerima. Ja selles mõttes on ta võitnud," rääkis Ockrent.

Võimud hoiatavad dokumendilekke levitamise eest

Prantsuse valimisametnikud võtsid laupäeval tsentristist presidendikandidaadi Emmanuel Macroni kampaaniabüroole tehtud häkkerirünnaku asjus väga range seisukoha ja hoiatasid, et lekitatud info levitamisest nähakse kriminaalrikkumist.

"Niisuguste ebaseaduslikult omandatud ja suure tõenäosusega valeinfoga segatud dokumentide levitamise võib liigitada kriminaalrikkumiseks," ütles valimiskomisjon avalduses.

Toimetaja: Merili Nael, Johannes Tralla

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: