Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola prokuratuur kutsus Donald Tuski ülekuulamisele

{{1489402304000 | amCalendar}}
Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk.
Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Varssavi ringkonnaprokuratuur kutsus Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja Donald Tuski 15. märtsiks ülekuulamisele seoses ühe endiste julgeolekutöötajatega seotud juhtumiga.

"Härra Donald Tusk on kutsutud kohale seoses menetlusega, mis puudutab sõjaväe vastuluure (SKW) endisi juhte, keda süüdistatakse koostöös teise riigi luureteenistustega ilma peaministrilt vastavat luba saamata," selgitas prokurör Michal Dziekanski Reutersi teatel.

Juhtumit puudutavad sündmused leidsid aset 2010. aastal ehk ajal, mil Tusk oli Poola peaminister.

Tuski pressiesindaja teatas hiljem kommentaariks, et ülemkogu alaline eesistuja ei jõua nimetatud kuupäeval Poola prokuratuurile tunnistusi andma, sest tal on juba eelnevalt paika pandud tööülesandeid seoses Euroopa Parlamendiga.

Kõneisiku sõnul viibib Tusk 15. märtsil Strasbourg'is europarlamendi plenaaristungil.

Poola valitsus oli ainsana Tuski jätkamise vastu

Euroopa Liidu valitsusjuhid kinnitasid eelmise nädala neljapäeval Donald Tuski teiseks ametiajaks Euroopa ülemkogu alaliseks eesistujaks. Poolakast Tuski kandidatuuri toetasid kõik liikmesriigid peale Poola enda.

Poola peaminister Beata Szydlo ähvardas varem EL-i kolleege Tuskile teise ametiaja andmise korral Ülemkogu kokkulepped blokeerida. Poola valitsuse hinnangul rikkus endine peaminister Tusk oma mandaati, kui sekkus sisepoliitikasse.

Võimupartei Õigus ja Õiglus juht Jarosław Kaczyński on öelnud, et Tusk toetab "EL-i elementaarsete reeglite vastaselt" Poola opositsiooni ega saa "mingil juhul arvestada meie toetuse või meie vastuseisu puudumisega".

Kaczyński tõi esile ka selle, et Tusk toetas EL-i ettepanekut trahvida riike, kes ei taha võtta vastu põgenikke EL-i ümberpaigutamiskava alusel. Ettepanek kukkus läbi osaliselt seetõttu, et Poola valitsus oli sellele vastu. Kaczyński väitel oleksid trahvid Poolale maksma läinud kolm miljardit eurot.

Samuti peab Kaczyński Tuski vähemalt kaasvastutavaks Smolenski lennukatastroofi eest, milles hukkus tema vend, toonane Poola president Lech Kaczyński.

Vastasseis Tuski ja Kaczyński vahel ulatub igal juhul aastate taha ning ajal, mil esimene oli peaminister, oli ekspeaminister Kaczyński opositsioonis olles tema kõige teravamaks kriitikuks.

Välisminister Witold Waszczykowski ütles laupäeval ülemkogu sündmusi kommenteerides, et Poola valitsus peab vähendama usaldust Euroopa Liidu vastu ja muutma oma poliitikat agressiivsemaks. Waszczykowski rõhutas samas, et Poola tahab jääda Euroopa Liitu, millega ühineti 2004. aastal. 

Kaczynski teatas esmaspäeval ka seda, et Euroopa Komisjoni poolt välja käidud idee "mitmekiiruselisest Euroopast" pole midagi muud, kui katse Euroopa Liitu lammutada. Samuti märkis ta, et ekspeaminister Tuski ülemkogu alalise eesistujana jätkamise otsuse näol oli Euroopa Liidu jaoks tegu "Musta Neljapäevaga".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: