Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadur: suur lepe Venemaa ja USA vahel on hetkel välistatud

{{1494692700000 | amCalendar}}
USA ja Venemaa lipp.
USA ja Venemaa lipp. Autor/allikas: Darren Ornitz/Reuters/Scanpix

Niinimetatud suur lepe Venemaa ja USA vahel on praegu välistatud, kuid väikeste sammudena liikuv praktiline ja pragmaatiline koostöö on võimalik, ütles teadur Dmitri Suslov laupäeval Lennart Meri konverentsil.

Venemaa lähenemine USA presidendi Donald Trumpi valimisvõidule oli algusest peale ettevaatlik, kuid aja möödudes on see muutunud veelgi ettevaatlikumaks, ütles Suslov.

Niinimetatud suur lepe Venemaa ja USA vahel on väljaspool haardeulatust, sest kumbki pool pole valmis tegema selleks vajalikke järeleandmisi, rõhutas ta.

Samas on võimalik piiratud ja ettevaatlik eemaldumine uue külma sõja õhustikust praktilise ja pragmaatilise koostöö suunas, ütles Suslov.

Kuigi Venemaale tekitavad mitmed Trumpi seisukohad pahameelt, siis on ka seisukohti, mis Moskvale sobivad.

Esiteks põhineb Trumpi välispoliitika pragmaatilisusel ja huvidel, mitte ideoloogial. Teiseks ei soovi Trump ägestada Ida-Ukraina konflikti, lausus Suslov.

Kolmandaks mõistavad mõlemad pooled, et kehtiva olukorra jätkumine on ohtlik. Neljandaks mõistab Venemaa, et USA peab strateegiliseks rivaaliks Hiinat, mitte Venemaad, ning et USA ei saa mõlema tegevusi korraga piirata, lisas ta.

USA peab otsima koostööd oma rahvuslike huvide seisukohast, kuid tuleb mõista, et koostöö on võimalik vaid küsimustes, kus ei Venemaa ega USA ei pea kohe alguses tegema suuri järeleandmisi. Seetõttu on väikeste sammudena edenemine õige, ütles Suslov.

Saksa ekspert ei näe USA-Vene suhetes "reseti" võimalusi

USA ja Venemaa suhete taaskäivitamiseks ("reset") puuduvad vastastikuse usaldamatuse tõttu võimalused, ütles mõttekoja Saksa välissuhete nõukogu ekspert Stefan Meister Lennart Meri konverentsil.

Meister ütles konverentsil paneeldiskussioonis, et ühest küljest ei ole Venemaa valmis järeleandmisteks ning teisest küljest ei tea USA president Donald Trump, mida Venemaaga peale hakata. "Putin ei ole valmis Süürias, Ukrainas ja desinformatsiooni küsimuses millimeetritki taanduma," lausus ta.

Trumpi valitsus ei ole huvitatud demokratiseerimisagendast ja režiimivahetustest teistest riikides ning nii tema kui ka Putin põlgavad 1945. aasta järgset maailmakorraldust, sõnas ekspert kahe liidri sarnasuste kohta.

Meister välistas võimaluse, et Putin võib asuda toetama Ühendriike Hiina vastu.

Venemaa on tema sõnul piisavalt tugev, et tekitada probleeme, ent liiga nõrk, et neid lahendada. "Obama püüdis Venemaad ignoreerida ning Putin näitas, et ta on võimeline tüli tekitama." 

"Praegu on ainus realistlik eesmärk USA-Vene suhete haldamine," lausus ta.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: