Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafikud: miks on õlu Eestis kaks korda kallim kui Lätis?

Alkoholipood.
Alkoholipood. Autor/allikas: ERR

Pole vahet, kas vaadata õllekohvri või pooleliitrise pudeli hinda -- Läti ja Eesti hindade vahe on tarbijale kahekordne. Kahe riigi aktsiisimäära erinevus on selleks suveks ka enam kui kahekordistunud, kuid võrdväärselt maksudega kergitab õlle hinda ka kaupluste juurdehindlus, mis saab Lätis olla tunduvalt madalam.

ERR palus nii A le Coqil kui ka Sakul näitlikustada, kuidas kujuneb õllekohvri ning pudeliõlle hind Eestis ja Lätis. Põhiliselt mängivad rolli kolm näitajat: käibemaks, aktsiis ja kaupluse juurdehindlus.

Järgmisel aastal tõuseb Lätis aktsiis erakorraliselt poole võrra, Eestis arvuliselt umbes sama palju, kuid aktsiisimäärade vahe on endiselt kolmekordne. "Kindlalt võime väita, et järgmise aasta jooksul piirikaubandus vähemalt kahekordistub," sõnas A le Coqi juht Tarmo Noop ERR-ile hinnaarvutuste kommentaariks.

Näiteks pooleliitrise õlle puhul lisandub Eestis aktsiisina hinnale 40 senti, Lätis aga 11 senti. Õllekohvri näitel on summad vastavalt 6 eurot ja 39 senti ning üks euro ja 73 senti.

Alloleva pudeliõlle hinna kujunemise näitlikustamiseks ei ole Noop võtnud aluseks konkreetset toodet, vaid esitas tingliku arvutuse. "See ilmestab ennekõike seda, millised vahed tekivad riigimaksudest, kui kõik muud tingimused (jae juurdehindluse protsent ja tootjahind) samaks jätta."

Hinna kujunemisel mängib aktsiisiga samaväärset rolli kaupluste juurdehindlus. Kui Tarmo Noop arvestas juurdehindluse protsendiks näitlikult mõlema riigi poodides 45, siis Saku Õlletehas märkis arvutustes juurdehindluseks 10 protsenti. Saku Õlletehase kommunikatsioonijuhi Kristiina Tambergi sõnul tuleb arvestada, et Läti piiriäärsete poodide ülalhoiu- ja turunduskulud on väga madalad, mistõttu saab ka juurdehindluse hoida madalama.

Kui Eestis võib arvestada õllekohvri juurdehindluseks neli eurot, jääb Läti poodnike juurdehindlus alla euro.

Tarmo Noobi sõnul tuleks hindu võrreldes hoolega jälgida ka seda, kas lätlased on parasjagu näiteks kaupa kampaania korras müümas. "Inimesed kasutavad võrdlustes tihti Eesti puhul tavahinda ja Läti puhul kampaaniahinda, mis pole päris aus võrdlus. Nii tulebki, et sama tootjahinna juures võib hinnavahe olla ligi 2,5 korda."

Noop möönab, et tihti on Eestis juurdehindlused ka suuremad kui 45%, mis Läti kampaaniakaubaga võrreldes tekitab juba kolmekordse hinnavahe. "Seega, kõige suurem erinevus tuleb maksudest, mida võimendab kaubanduse juurdehindlus," märkis ta.

Kui palju võidavad need, kes Lätist maksimaalse lubatud koguse ostavad?

Ühe inimese kohta võib üle piiri tuua 110 liitrit lahjat alkoholi, näiteks õlut. Arvestades, et Läti piirilt ostetakse õllekohvreid, mis sisaldavad kaheksa liitrit õlut, peaks 110 liitri normi järgi ostmiseks soetama 13 kohvrit. Ülaltoodud näite põhjal läheks see maksma (13x8,99€) u 116 eurot.

Eestis maksab sama kohver 20,90 €; 13 kohvri soetamise eest peaks tasuma umbes 272 eurot. Lätist ostes säästaks 156 eurot.

Toimetaja: Epp Ehand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: