Eesti kartulikasvatajad loodavad korralikku keskmist saaki ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Ehkki kartuli kasvupind Eestimaal iga aastaga väheneb, ei tule siinmail niipea kartulipuudust karta. Heitlikest ilmadest hoolimata loodavad kartulikasvatajad sel sügisel saada salve korraliku keskmise saagi.

Kartuli ja teravilja kasvataja Kalle Hamburg selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et lõppevat suve võib hinnata kui "tublit Eesti keskmist". Eriti soodne oli ilm teraviljadele.

"Täpselt siis, kui teraviljal vett oli vaja, siis tuli seda täpselt parasjagu. Kartuli puhul, kes varem kartuli maha pani, sel jäi kartul natukene kuiva kätte, aga kes hiljem pani, küll muld oli soe, aga ikkagi juuli keskpaigani alla 10 kraadi. Et see areng oli suht aeglane," rääkis MTÜ Eesti Kartul juhatuse esimees Hamburg.

Milline saak sügiseks salve saab, sõltub lähinädalate ilmadest.

"Kartul vajab vett ja samas ka lehemädanik vajab vett oma arenguks, kasvuks. Siis on ka agressiivne lehemädaniku areng. Nüüd ongi võtmeküsimus see, kuidas lehemädanikku kontrolli all hoida," märkis Hamburg.

Kahju ennetamiseks on põllul automaatne ilmajaam, mis salvestab pidevalt õhu ja mulla temperatuuri ja niiskustaset ning saadab iga kolme tunni tagant andmed Šveitsis asuvasse serverisse.

"Seal on siis loodud lehemädaniku arengust matemaatiline mudel ja saadab prognoosi tagasi ja vastavalt sellele toimub pritsimine. Nii vähe, kui võimalik, ja nii palju, kui vaja," sõnas Hamburg.

Hamburg usub, et kartulisaak tuleb sel aastal rahuldav ning omamaist kartulit jätkub potti ja pannile panna kuni kevadeni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: