Aasia ekspert: Põhja-Korea raketikatsetus pole suunatud Jaapani, vaid USA vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Põhja-Korea tulistas teisipäeval üle Jaapani ballistilise raketi. Raketikatsetus ei olnud provokatsioon Jaapani, vaid USA vastu, ütles Aasia ekspert, Jaapanis parlamendisaadiku nõunikuna töötanud Monika Reinem.

Reinem ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et seekordne raketikatsetus on tõenäoliselt vastus käimasolevatele USA ja Lõuna-Korea ning hiljuti lõppenud USA ja Jaapani sõjalistele õppustele, mida Põhja-Korea on pidanud enda autoriteeti ja julgeolekut ohustavaks.

Samas tõdes Reinem, et need õppused on iga-aastased.

"Ajastus on muidugi huvitav veel selle poolest, et eelmisel nädalal ütles USA president Donald Trump uhkusega, et Põhja-Koreaa ei olegi juba kolm nädalat midagi ette võtnud, järelikult nad on hakanud meid respekteerima. Aga tõenäoliselt see ei ole vastus otse sellele sõnavõtule, kuna iga katsetuse ettevalmistamine võtab aega ja see oli kindlasti plaanis juba varem kui need mõned päevad," lisas ekspert.

Seekord tulistas Põhja-Korea raketid välja mitte tavapäraselt katseplatvormilt, vaid pealinna Pyongyangi lähistel asuvalt lennuväljalt.

"Kokkuvõtvalt võib öelda, et seekordne katsetus ongi provokatsioon, mis on disainitud nii, et sellele oleks võimalikult keeruline vastata. Üldiselt on katsetused, jah, riigi põhjaosas asuvast platvormilt välja lastud, mille ümbruses ei ole midagi ja sellele reaktsioon oleks väga lihtne. Seekord on viidud rakett Pyongyangi rahvusvahelise lennujaama lähistele ja sellele vastata on juba väga raske, kuna see tooks kaasa palju inimohvreid ja USA seda kindlasti teha ei taha," selgitas Reinem.

Tema sõnul ei olnud raketikatsetus agressioon või provokatsioon Jaapani vastu, vaid mõeldud siiski reaktsioonina USA käitumisele.

Reinemi arvates ei juhtu pärast uut raketikatsetust kohe tõenäoliselt midagi.

"Rahvusvaheline üldsus mõistab selle hukka, koguneb ÜRO julgeolekunõukogu. Pikemas perspektiivis tähendab see seda, et surve Hiinale suureneb, sest Hiina on Põhja-Koreale üks kõige olulisemaid partnereid, kes võimalikult palju hiilib veel sanktsioonidest mööda ja toetab seda režiimi," rääkis ta.

"Teiseks, nagu näeme, mis toimus täna ka Lõuna-Koreas - uus president on muidu väga liberaalne ja alati soovinud Põhja-Koreaga suurendada diplomaatilisi suhteid, aga nüüd on see viinud hoopis selleni, et ta autoriseeris suure jõudemonstratsiooni, nii et Põhja-Korea piiri lähistel tulistati Lõuna-Korea harjutusväljal välja kaheksa pommi. Ja /.../ tõenäoliselt ka muudes riikides, sealhulgas Jaapanis, saavad palju suurema sõnaõiguse need, kes on konservatiivsed jõud poliitikas," arutles Reinem.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: