Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti eelarvesse on laekunud kavandatust rohkem maksuraha

Foto: Reuters/Scanpix

Lätis on tänavu riigikassasse laekunud kavandatust rohkem maksuraha. Rahandusministeeriumi ekspertide sõnul on sellele kaasa aidanud nii majanduskasv kui ka uued meetmed maksulaekumise tagamiseks.

Lätis on valitsusele ette heidetud saamatust maksude kogumisel ja suurt varimajanduse osa, kuid nüüd laekus augustis maksuraha viis protsenti plaanitust enam, kaheksa kuu arvestuses üks protsent enam, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kavandatust enam on tasutud nii üksikisiku tulumaksu kui ka käibemaksu. Rohkem laekub riigikassasse ka aktsiisi.

"Kasvanud on nii eksport kui ka palgafond, samas on vähenenud tööpuudus. Enam on kasutatud ka Euroopa Liidu fondide raha," rääkis Läti rahandusministeeriumi varimajanduse vähendamise ekspert Jana Salmina.

Läti on tõhustanud ka kontrolli maksulaekumiste üle, eriti ehitustel. Üha enam kasutatakse elektroonilisi võimalusi rahaliikumise jälgimiseks.

Siin võtavad lätlased eeskujuks ka Eesti kogemusi. "Sellest aastast jälgime ehitusplatsidel tööaega elektrooniliselt. Palju oleme arvestanud Eesti kogemusi, kuidas võidelda käibemaksupettustega automüügiturul," ütles Salmina.

Ministeeriumi kinnitusel on tervikuna need meetmed vähendamas varimajanduse osakaalu.

"Kõik uuringud ja meie enda arvestused näitavad, et suudame aastas vähemalt ühe protsendi võrra vähendada varimajanduse osakaalu," ütles Salmina.

Läti parlament on otsustanud, et tulevast aastast maksupoliitika muutub. Põhimõtteliselt on koalitsioon nõus ka erinevate käibemaksumääradega. Nii plaanitakse oluliselt langetada kodumaiste juur- ja puuviljade käibemaksu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: