Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: varimajandus kasvab Balti riikidest kõige kiiremini Eestis

Eesti ettevõtjate rahulolu valitsuse majanduspoliitikaga on ainsana Balti riikides vähenenud ning varimajanduse osakaalu tõus Eestis on viimastel aastatel olnud Läti ja Leeduga võrreldes suurem, näitab Riias asuvas Stockholmi majanduskoolis koostatud uuring.

Kuigi varimajandust on keeruline mõõta ja uuringumeetodidki erinevad, on Stockholmi majanduskooli uuringu tulemused üllatavad. Varimajanduse indeks - 22 protsenti SKT-st - on Balti riikidest kõige kõrgem Lätis. Eestis ja Leedus on see võrdne ehk pisut üle 18 protsendi. Samas näitab trend, et Eestis suureneb varimajandus kõige hoogsamalt ja Lätis kõige vähem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kogu varimajandusest moodustavad ümbrikupalgad kõige suurema osa Eestis, samas on Lätis ja Leedus Eestist kõrgem varjatud tulu osakaal.

"Makromajanduslike näitajate poolest on Eesti olukord teistest Balti riikidest parem, ka tootlikkus on suurem. Seetõttu olen väga üllatunud, et Eestis on märgata selliseid negatiivseid arenguid. Ka majanduskasv on ju hea," kommenteeris Stockholmi majanduskooli professor ja uuringu autor Arnis Sauka.

Nii Eestis, Lätis kui ka Leedus räägitakse pidevalt varimajanduse vastu võitlemisest. Riia uuringu autorite arvates näitab see, et aastatetagune teavitustöö on Eestis olnud väga tõhus, kuid siis märkasid ettevõtjad, et tegelikke muutusi justkui polegi.

Rahulolu valitsuse rahanduspoliitika ja riigiasutuste tööga on ainsana Balti riikidest langenud Eestis, olles praegu vaid 2,2 viie palli skaalal. Seitse aastat tagasi oli Eesti näitaja 3,36 ehk kõigist teistest kaugelt üle.

Lätis võib mõjusa varimajanduse vastase teavitustöö kõrgaeg olla praegu. Ja kui reaalses elus on muutusi vähe, võib Läti sattuda samasse seisu nagu Eesti praegu.

"Eesti olukord paistab ettevõtjate pilgu läbi selline - ja seda kinnitavad ka arengutrendid -, et pole saavutatud seda, mida poliitikud on lubanud. Seda on väga tähtis jälgida ka Läti vaatevinklist. Nagu näeme, on Lätis ettevõtjate rahulolu kasvanud nii maksupoliitika kui ka teiste majanduse mõjutajate suhtes. Kuid samas kasvab ka varimajandus. Selle taga võib näha rahandusministeeriumi suurt teavituskampaaniat," ütles Sauka.

Uuring hõlmab ajavahemikku 2009-2017. Samas leiavad õppejõud, et tänavu peaks varimajandus kõikjal pigem vähenema, sest majandus kasvab kõigis Balti riikides.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: