Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kolonelleitnant Zapadist: vaatlejatele kõigest ei räägitud

Foto: Sergei Gapon/AFP/Scanpix

Kolonelleitnant Kaupo Kiis jälgis õppusi Valgevene kutsel. Vaadelda sai ta õppusi neljal polügoonil ehk vaid seda, mida Valgevene näidata tahtis. Vaadeldi õhuväe, maavägede ning õhutõrje harjutusi. Kiis kirjeldas õhutõrje operatsiooni, kus viidi läbi terroristide vastast võitlust.

"Me nägime seda, kuidas Vene Föderatsiooni ja Valgevene vabariigi ühinenud õhujõud viisid läbi siis terroristidevastast võitlust lennuväljal esmalt siis lokatsioonivahendite purustamisega, siis lennuväljal olevate lennukite kahjutuks tegemisega ja lõpuks lennuraja hävitamisega," ütles Kiis "Aktuaalsele kaamerale".

Lisaks toimus silla õhkimine ja kolonnide hävitamine. Kiis nendib, et on raske öelda, et tegemist oli terroristide vastase võitlusega. Nii on aga õppuste eesmärki maailmale tutvustanud Venemaa.

Kuidas saab olla terroristide lennuväli järsku keset Valgevenet, kus on olemas lokaatorid ja no järsku on terrosristid saanud võimaluse endale lennuväli ehitada?

"Seda on väga raske öelda. Maavägede õppus oli veidi sarnane ka sellistega, mida me Eestis oleme läbi viinud," vastas Kiis. "Need, keda me nägime, need olid professionaalid. Me ei pääsenud ühegi sõduriga kohtuma, me ei näinud ühtegi väiksemat meest kui alampolkovnik."

Kiis lisas, et väed täitsid neid ülesandeid, mis oli neile stsenaariumisse kirjutatud. Millised oli täpselt sõjaväelaste ülesanded, seda vaatlejatele ei räägitud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: