Šoigu: Vostok-2018 on suurim sõjaväeõppus alates 1981. aastast

{{1535458260000 | amCalendar}}
Foto: Sputnik/Scanpix

Vostok-2018 on Venemaa suurim sõjaväeõppus alates 1981. aastast ja hõlmab umbes 300 000 sõjaväelast, ütles kaitseminister Sergei Šoigu teisipäeval.

"See meenutab mõneti õppust Zapad-1981, kuid on oma ulatuselt ilmselt palju suurem. Rohkem kui 1000 lennukit ja ligi 300 000 sõjaväelast harjutavad praktiliselt igal polügoonil Kesk ja Ida sõjaväeringkonnas, kaasatud on ka Vaikse ookeani laevastik, Põhjalaevastik ja kõik õhudessantväed," ütles Šoigu.

Tegemist on suurima õppusega Venemaal alates 1981. aastast, lisas ta.

Vostok-2018 korraldatakse 11.-15. septembrini Venemaa idaosas ja sellest võtavad osa ka Hiina ja Mongoolia üksused.

"Kujutlege 36 000 ühikut sõjatehnikat üheaegselt koos liikumas - tankid, soomukid, jalaväe lahingumasinad. Ja kõik see loomulikult tingimustes, mis on nii lähedased lahingule kui võimalik," lisas Šoigu.

Moskva ütles, et eelmisel aastal koos Valgevenega korraldatud õppusest Zapad-2017 võttis osa umbes 12 700 sõjaväelast.

NATO väitel osales aga sellel õppusel rohkem kui 100 000 sõjaväelast.

Kreml: Hiina osalemine Vostok-2018 õppusel näitab suhete arengut

Hiina osalemine järgmisel kuul Venemaal korraldataval suurõppusel Vostok-2018 näitab suhete arenemist Moskva ja Pekingi vahel, ütles Kremli kõneisik Dmitri Peskov teisipäeval.

Hiina uudisteagentuur Xinhua teatas, et Peking kavatseb saata õppusele 3200 sõjaväelast ja 900 ühikut sõjatehnikat.

Peskovi sõnul näitab õppus "laienevat suhtlemist kahe liitlase vahel kõigis valdkondades".

NATO: Vene Vostok-2018 õppusel harjutatakse ulatuslikku konflikti

Venemaa kesk- ja idaosas järgmisel kuul korraldataval suurõppusel Vostok-2018 harjutatakse ulatuslikku konflikti, ütles NATO kõneisik Dylan White teisipäeval.

Allianss jälgib regulaarselt Venemaa sõjalisi õppusi ja teeb seda ka Vostok-2018 puhul, sõnas ta.

"Kõikidel riikidel on õigus oma relvajõududega harjutada, kuid on oluline, et seda tehakse läbipaistval ja etteaimataval viisil," ütles White vastuseks Interfaxi palvele kommenteerida NATO suhtumist eelseisvasse Vene suurõppusesse, millel osalevad ka Hiina ja Mongoolia.

NATO ja Venemaa teavitasid teineteist sõjalistest õppustest NATO-Vene nõukogu kohtumisel mais. Sel kohtumisel teavitas Venemaa ka õppusest Vostok-2018 ja märkis, et see saab olema suurem kui Vostok-2014, ütles White.

"Vostok demonstreerib Venemaa fookust ulatusliku konflikti harjutamisele," lisas ta.

"Viimastel aastatel oleme näinud olulist sõjalise kohaloleku kasvu, seal hulgas Läänemere ja Musta mere piirkonnas ning Vahemerel. Veelgi enam, Venemaa on näidanud tahet kasutada sõjalist jõudu oma naabrite, näiteks Ukraina ja Gruusia vastu," ütles NATO kõneisik.

"Liitlaste sõjalised atašeed Moskvas on kutsutud vabatahtlikult jälgima õppust. Seda pakkumist kaalutakse," sõnas ta.

White juhtis tähelepanu asjaolule, et õppus leiab aset väljaspool Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) territooriumi, mis lõpeb Uuralitega. Seega ei ole Venemaal kohustust OSCE riikidele õppusest teada anda või kutsuda sinna selle organisatsiooni vaatlejaid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: