Ministeerium: info kõurikutest jõuab riigini hilinemisega

Foto on illustreeriv.
Foto on illustreeriv. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Sotsiaalministeerium kinnitas, et teab kõikide sihtasutuse Tuletorn kaudu Eestisse jõudnud kasvatusraskustega laste asukohta, sest neil on tähtajaline elamisluba ehk sihtasutus on nad rahvastikuregistris registreerinud.

Probleem on siiski olnud sellega, et vajalik dokumentatsioon laste Eestisse paigutamiseks ei ole SA Tuletorn Fondi poolt korda aetud mitte enne laste Eestisse saabumist, nii nagu näeb ette antud valdkonda Euroopa Liidu üleselt reguleeriv Brüssel IIa määrus, vaid sellega on tegeletud suure hilinemisega, kui lapsed on juba mitu kuud Eestis elanud.

"Määrus näeb ette, et enne lapse siia paigutamist peab Saksamaa konsulteerima Eestiga, antud juhul selle kohaliku omavalitsusega, mille territooriumile laps paigutatakse, et saada nõusolek lapse Eestisse paigutamiseks. Kui taoline infovahetus ja omavalitsuse poolne nõusolek puudub, siis pole ka omavalitsusel ka infot, et laps nende territooriumil elab," rääkis sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna nõunik Liisa-Lotta Raag.

Selliste laste olemasolu kohta jõuab info seega viiteajaga, samuti on olnud juhtumeid, kus lapsed on sattunud politsei või lastekaitsetöötaja vaatevälja.

Ministeerium kinnitas, et kõigi antud laste puhul on primaarne see, et laste õigused ja heaolu oleks tagatud ning siin reageerib riik nende laste abivajadusele nii, nagu kõigi teiste Eesti laste puhul.

"Hetkel Eesti ametkonnad on suhtluses Saksa ametivõimudega, et välja selgitada, kuidas suhestub SA Tuletorni pakutav teenus, mis on Saksamaal avalik teenus, Eesti õigusruumiga ning millised on antud teenusele esitatavad nõuded, kes teostab teenuse üle Saksa õigusest tulenevat järelevalvet," selgitas Raag.

Kui sakslastelt laekub tagasiside, saab ka sotsiaalministeerium otsustada, kas teenus mingil moel Eestis reguleerida, mis annaks omakorda võimaluse nõuda teenuseosutajalt tegevusluba ja teostada järelevalvet.

Deporteeritud poiss sattus Eestisse ConneXXi kaudu

Esmaspäeval "Aktuaalses kaameras" käsitletud juhtum, kus üks 15-aastane noormees deporteeriti septembris tagasi Saksamaale, pole sihtasutusega Tuletorn seotud.

Saksamaale tagasi saadetud laps viibis Eestis organisatsiooni ConneXX kaudu, mille kohta on ERR-il kinnitus ka sotsiaalkindlustusameti kaudu.

Raag ütles ERR-ile, et sotsiaalministeerium sai organisatsioonist ConneXX teada alles kõnealuse 15-aastase poisi juhtumi kaudu.

ERR-ile teadaolevalt on ConneXXi seos Eestiga see, et ühel sakslasest kasvatajal on eestlasest elukaaslane, kes kunagi töötas Tuletornis.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: