Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jahimehed ja inspektsioon ei pea veelinnujahis küttimispiirangut mõttekaks

Jahimeeste selts ja keskkonnainspektsioon ei pea mõttekaks Eesti Ornitoloogiaühingu avalikku pöördumist kehtestada veelinnujahis küttimislimiit. Valdavalt välismaiste linnuküttide jahieetikat aitaks kõige tõhusamalt parandada teavitustöö ja spetsiaalne eksam ning keskkonnakomisjon plaanib jahiseaduse muudatust.

Ornitoloogiaühingu avalikule pöördumisele andis allkirja üle 2500 inimese. Pöördumises tehakse ettepanekud panna paika iga jahilinnuliigi küttimise mahud ja kehtestada maksimaalne ühe päeva jooksul kütitavate lindude arv jahipidaja kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Jahimehed on veendunud, et valdkonnas, kus on keeruline teha järelevalvet, on käskudest-keeldusest olulisem teavitustöö.

"Me ju tänagi selle koolitusega tegeleme. Neil jahikorraldajatel, kes meil on, sellist kohustust ei ole, aga me ikkagi kohtume ja selgitame häid tavasid ja reegleid. Nemad tutvustavad neid omakorda jahikülalistele. See on tinginud olukorra, kus eelmisel hooajal enam rikkumisi ei olnud," rääkis Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts.

Ka keskkonnainspektsiooni andmed kinnitavad, et välismaiste jahituristidega on probleeme järjest vähem ja pole õige rääkida massilistest rikkumistest. Mullu käis Eestis veelinde küttimas 600-700 välisturisti.

"Me oleme kontrollinud sellest mahust umbes 10 protsenti. Välismaalaste seas oleme tuvastanud õigusrikkumisi ainult ühe jahimehe puhul - üks itaallane kasutas relvas lubatust rohkem laskemoona," selgitas keskkonnainspektsiooni keskkonnakaitse osakonna juhataja Uno Luht.

Jahimeeste Seltsi kinnitusel on Eestis varem rikkumistega vahele jäänud välismaistele jahimeestele keeldutud jahitunnistuse väljaandmisest ja juhul kui jahiseaduses muudatus tehakse, siis on selts valmis korraldama spetsiaalse jahieksami.

Ornitoloogid on veendunud, et ainult koolitamisest ei piisa. Küttimislimiidid annaksid nende hinnangul välismaistele jahituristidele selge signaali, mis on Eestis jahil lubatud.

"Kui me ei taha sellist kuulsust, et me oleme selline metsik Ida-Euroopa riik, kus võib piiramatult linde lasta, siis tuleks need limiidid seda. Seda enam, et need piirmäärad ei mõjuta absoluutselt Eesti jahimehi," ütles ornitoloogiaühingu kommunikatsioonispetsialist Meelis Uustal.

Ornitoloogiaühingu algatatud kollektiivses pöördumises peaksid seisukoha kujundama kõik riigikogu fraktsioonid ja siis arutab pöördumist taas keskkonnakomisjon.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: