Turvavöö kinnitamine bussis on nii juhi kui sõitja vastutada

{{1516972260000 | amCalendar}}
Foto: Kaarel Tooming

Liiklusseadus ütleb, et sõidukis, millel on turvavööd, peab sõitja olema sõidu ajal turvavööga nõuetekohaselt kinnitatud. Paberil ilus, kuid reaalses elus kipuvad reisijad nõudest mööda vaatama.

Maanteeameti liiklusekspert Villu Vane ütles ERR-ile, et Eesti teedel liigub mõningal määral veel vanu busse, millel ei ole turvavööd, kuid enamikul bussidest siiski on.

"Linnadevahelistel liinidel valdavalt sõidavad bussid, millel on turvavööd. Pigem on need ilma turvavööta bussid maakonnaliinidel veel," märkis Vane. Täpset statistikat ei osanud maanteeamet pakkuda.

Küll aga kinnitas Vane, et uutes hangetes on turvavöö nõue sees. "Praegu on mõned hanked veel kehtivad, kus ei olnud seda. Need peaks lõppema lähema paari aasta jooksul."

Alates 2013. aasta lõpust on turvavöödega varustatud busside kasutamine seatud kohustuslikuks nõudeks ka kõikide maakonnaliinide vedaja valimiseks läbiviidavatel riigihangetel.

Bussis turvavööta sõitjate kontrollimine on Vane sõnul keeruline. "Fakt on see, et ühissõidukite kontrollimisel lähtutakse sellest, et üldreeglina n-ö maanteel bussi lihtsalt kinni ei peeta. Kontrollitakse alg- või lõpppeatuses."

Turvavöö nõuetekohaselt kinnitamata jätmise eest saab politsei juhile või sõitjale määrata rahatrahvi kuni 50 trahviühikut.

Näiteks kaks päeva tagasi Tallinna-Tartu maanteel toimunud bussiõnnetuses, kus hukkus reisijaid vedanud bussijuht, ei olnud ükski reisijatest politsei kinnitusel turvavööga kinnitatud.

Bussifirmadest on turvavöö kasutamisele erilist tähelepanu pööranud näiteks Lux Ekspress. Ettevõtte juhatuse esimehe Andrus Treieri sõnul on nad tõsidusega vedanud turvavöö kampaaniat.

"Tuletame reisijatele reisi alguses meelde, et tõepoolest on bussis oluline ka turvavöö peale panna. Me saame seda reisi alguses meelde tuletada, aga reisi keskel loomulikult pidevalt jälgida on keeruline," rääkis ta ERR-i raadiouudistele.

Maanteeameti paari aasta tagustel andmetel kasutab turvavööd bussides, kus see on olemas, vaid veerand sõitjatest. Bussiga sõitjate puhul on ka teadlikkus turvavöö kinnitamise nõudest tagasihoidlik. Sellest, et turvavöö tuleb kinnitada turvavööga varustatud bussi istekohal, on teadlik umbes 60 protsenti sihtrühmast.

Alates 1997. aastast tehasest välja sõitnud reisibussidel on turvavööd varustuses olemas. Seega, kui buss pole üle 20 aasta vana, peaks selle istekohad olema turvavööga varustatud.

Erandina võib turvavöö kinnitamata jätta hädaseisundi korral või täiskasvanud sõitja, kelle süles on sõidu ajal alla seitsmeaastane laps. Viimasel juhul peab lapsega reisiv täiskasvanu istuma kaugemal kui bussi esimene istmerida.

Maanteeamet on toonitanud, et bussijuhid peaksid turvavööde kinnitamise vajalikkust reisjatele meelde tuletama ja suurem osa bussijuhte nii ka käitub, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kõige värskem maanteameti uuring möödunud aasta sügisest kinnitab, et 80 protsenti inimestest teab turvavöö kinnitamise vajalikkust, kuid kolmandik sellest hoolimata turvaliselt ei käitu. Sõites turvavööga varustatud bussis, kinnitab 33 protsenti küsitletutest alati turvavöö, 18 protsenti peaaegu alati ja 13 protsenti vahetevahel. 10 protsenti tunnistas, et teeb seda harva ja 20 protsenti pea mitte kunagi.

Politsei on spetsiaalseid bussides turvavöö kinnitamise kontrollreide teinud kaks aastat. Peagi hakatakse turvavööde kinnitamist bussides kontrollima süsteemselt.

Toimetaja: Priit Luts, Moona-Liisa Mänd, Marju Kaasik, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: