Mart Nutt on teinud Eesti saatuse jaoks väga olulisi seadusi

Foto: Postimees/Scanpix

Riigivapi II klassi teenetemärgi saanud veteranpoliitik Mart Nutt on töötanud kõigis taasiseseisvunud riigikogu koosseisudes ning tema loodud on mitmed rahvusriigi taastamisel olulise kaaluga seadused nagu kodakondsusseadus ja välismaalaste seadus.

Isamaa ja Res Publica Liidu poliitik Nutt hoiab riigikogus tagaplaanile, kuigi on teinud Eesti saatusele väga olulisi otsuseid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Välismaalaste seadus oli tähtis riigi Nõukogude ruumist lahtirebimise seisukohalt. Välismaalaste seadus läks nõukogudeaegsetelt sissekirjutustelt üle elamislubade süsteemile, see oli Moskva jaoks ebameeldiv ning tõi kaasa süüdistused inimõiguste rikkumises. Seadusi tehti siis õhkkonnas, mis polnud nii turvaline nagu praegu.

"Umbes sinna aega langesid ju ka need Narva separatistlikud referendumid, koondati ka Vene vägesid piiril ja ma arvan, et oli ka Eestis inimesi, kes mõtlesid, et aga äkki tulevad üle," meenutas Nutt.

Nutt tunnistab, et töö riigikogu varasemates koosseisudes erines hilisematest selle poolest, et neis puudusid professionaalsed poliitikud. Parlamenti olid valitud aatemehed, kelle südameasi oli olnud Eesti iseseisvuse taastamine, mis oli siis aktuaalne.

Riigikogu maine peaks olema kõrgem, leiab Nutt.

"Poliitik ei tohi valetada, ma arvan, et see on põhiline asi. Ja ma arvan, et maine kaob sellega, kui inimestele ei räägita tõtt või jäetakse midagi väga olulist ütlemata. Aga see on kahetsusväärne, et see maine ei ole nii kõrge nagu see peaks olema, ja meid ei pea lohutama see, et teistes riikides parlamendi maine on samuti madal, me ei pea sellega leppima," rõhutas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: