Staažikaim riigikogulane Nutt: viimased koosseisud on olnud esimestest nõrgemad

{{1554716760000 | amCalendar}}
Isamaa valimispidu
Isamaa valimispidu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti iseseisvuse taastamise järgsed esimesed riigikogu koosseisud olid tugevamad kui hilisemad, leiab Mart Nutt, kellest saab Urmas Reinsalu välisministriks tõustes parlamendi staažikaim liige.

"Ma julgeksin oma kogemusest öelda, et VII ja VIII koosseis olid kindlasti tugevamad, seda sellepärast, et sinna ei mindud poliitikat tegema, vaid Eesti riiki ehitama," ütles Nutt esmaspäeval ERR-ile.

Riigikogu viimastes koosseisudes on rohkem liikmeid, kellel on teistsugused motiivid, tõdes erakonna Isamaa liige Nutt. "Ma julgeks öelda, et on toimunud ühest küljest professionaliseerumine, aga teisest küljest võib-olla ka järeleandmine väärtustes," rääkis ta.

"Ma mõtlen seda, et üha rohkem tuleb parlamenti inimesi, kes ei ole elus muud tööd teinud. Neid, kes ongi kohe koolipingi järel alustanud poliitikas - on see siis erakonna noorteorganisatsioon või näiteks kohalikust omavalitsusest jõudnud parlamenti ja võib-olla ei ole reaalset elu mujalt näinudki," selgitas Nutt. "Aga samas ei ole see mingi Eesti eripära, see on sama moodi olnud ka mujal pikemaajalistes demokraatiates," lisas ta.

Kommenteerides väiteid, et riigikogust on saanud kummitempel, millel on vähe iseseisvust ja mis peamiselt annab heakskiidu valitsuses koostatud seaduseelnõudele, tõdes Nutt, et sama on ka teistes riikides.

"Ka see ei ole Eesti eripära. Võtame näiteks Põhjamaad, mida peetakse vahest kõige demokraatlikumateks ühiskondadeks maailmas. Me näeme, et ka seal on rohkem kui 90 protsenti eelnõudest esitatud valitsuste poolt ja valitsuskoalitsioonid peavad neid toetama. Ja kui nad ei toeta, siis valitsuskoalitsioon variseb ju kokku. Mõneti on see paratamatus," rääkis Nutt.

Riigikogu staažikaim liige ei soovinud hinnata, milliseks kujuneb neljapäeval esimest korda kogunenud riigikogu XIV koosseis. "Seda võib hinnata alles pärast, kuna selles koosseisus on väga palju uusi inimesi, kelle töövõime ja oskused avalduvad alles tegeliku töö käigus. Nii, et ma loodan parimat, aga ma ei imesta, kui see koosseis näitab oma nõrku külgi nagu ka viimased paar varasemat koosseisu näidanud," rääkis Nutt.

Nutt tunnistas, et riigikogu kõige kogenuma liikmena tunneb ta kohustust inimestele oma kogemusi jagada. "Ja seda ma kindlasti ka teen," lubas ta ning tunnustas samas sotsiaaldemokraadist ekskolleegi Eiki Nestorit, kes oli kuni eelmise koosseisu lõpuni koos Nutiga staažikaim rahvasaadik.

"Pean kindlasti tunnustama oma kolleegi Eiki Nestorit, mul on väga kahju, et ta ei jätka riigikogus. Minu arvates on ta olnud väga väärikas ja väga asjalik kolleg. Nii, et ma tunnen ennast selles mõttes natuke kõhedamana, et ma üksi olen jäänud," rääkis Nutt.

Nutt rõhutas ka, et ei toeta aeg-ajalt kostvaid ettepanekuid piirata riigikogu liikme tööd kahe koosseisuga. "Need on kindlasti demokraatiale väga halvavad," leidis ta.

Mart Nutt on Rahvusliku Koonderakonna Isamaa, Isamaaliidu, Isamaa ja Res Publica Liidu ning erakonna Isamaa liikmena töötanud riigikogu seitsmes järjestikus koosseisus alates 1992. aastast ning tööd alustav, XIV koosseis, oleks tema jaoks kaheksas, mille liige ta on. Nutt on riigikogus olnud valdavalt kas põhiseaduskomisjoni, väliskomisjoni või Euroopa Liidu asjade komisjoni liige.

Nutt saaks riigikogu liikmeks Urmas Reinsalu asendusliikmena, kes peaks Isamaa, Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna koalitsioonileppe alusel saama järgmiseks välisministriks.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: