Võimuliidul pole veel töötavate pensionäride maksustamisel ühtset ideed ({{commentsTotal}})

{{1517994900000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) koalitsioon on küll kokku leppinud, et muudavad töötavate pensionäride maksustamise reegleid ent praegu on veel lahtine, et millal ja kuidas.

"Arutame ja nuputame," ütles kolmapäeval ERR-ile riigikogu SDE fraktsiooni esimees Kalvi Kõva. SDE jaoks on Kõva sõnul kõige olulisemaks pensioni kolmanda samba temaatika.

"Meie jaoks on tähtis, et inimesed koguksid pensionipõlveks raha ja selle kasutamine oleks paindlik. Kolmas sammas võimaldab paindlikkust ja sotsiaaldemokraadid soovivad, et inimestel oleks motivatsioon koguda," rääkis Kõva.

Riigikogu jättis teisipäeval esimesel lugemisel menetlusse opositsioonilise Reformierakonna esitatud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, lükates 77 häälega tagasi rahanduskomisjoni ettepaneku eelnõu menetlusest välja arvata.

"Me ei välista sellist võimalust, et koalitsioon ise tuleb selles küsimuses välja uue regulatsiooniga. Me ei taha kopeerida Reformierakonda, kes eelnevatel aastatel lihtsast viskas välja meie seadusloome ja pärast võttis analoogse oma nime all vastu," ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees, Keskerakonna liige Mihhail Stalnuhhin BNS-ile.

Koalitsiooninõukogu otsustas esmaspäeval, et palju kriitikat pälvinud töötavate pensionäride maksustamise reegleid tuleb muuta.

IRL-i kuuluv sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ütles kolmapäeval ERR-ile, et praegusel hetkel pole veel kogu infot ja ülevaadet ega ühiskondlikku arusaama, mis maksumuudatuse tulemusena tegelikult toimuma hakkab.

"Kui saame jaanuari kokkuvõtte kätte, siis oskame seda teemat täpsemalt analüüsida. Riigikogus tahavad inimesed maksupoliitikasse empaatiliselt suhtuda, kuid selles valdkonnas pole vaja teha rabistades muudatusi," rääkis Iva. "Hetkel pole seda valmisolekut, et muudame süsteemi."

Iva lausus, et ka töötavate pensionäride puhul on neid rohkem, kellele kehtima hakanud maksumuudatustega jääb raha rohkem kätte, kui neid kes kaotavad. Iva lisas, et ka teise ja kolmanda pensionisambaga tuleb tööd teha, et need oleks tegusad ja tugevad.

Reformierakondlane Jürgen Ligi ütles teisipäeval riigikogu täiskogul tema erakonna algatatud seadusemuudatust kaitstes, et eelnõu esitamise põhjus on üldjoontes see, et pensionid on maksuvaba tulu arvestamises praegu igatpidi tugevalt diskrimineeritud.

"Selle niinimetatud viiesajase miinimumi rahastamiseks on võetud ära pensionite täiendav tulumaksuvabastus ja muidugi ei saa sellisest tulumaksuvabastuse kaudu sotsiaalpoliitikast vaesemad inimesed üldse midagi kätte. Nii et see on sotsiaalpoliitikana tegelikult ebaõnnestunud meede," sõnas Ligi.

Maksuvaba miinimumi vähenemise süsteemiga alates 1200-eurosest tulust, mille koalitsioon kehtestas 2018. aastast, ning täiendava pensioni maksuvaba miinimumi kaotamisega, on kõik pensionid ja kogumispensionite väljamaksed sattunud uude maksurežiimi.

Reformierakonna algatatud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu järgi on pension maksustatav tulu, kuid ei lähe arvesse maksuvaba tulu suuruse määratlemisel, ehk töötava pensionäri pensioni, sealhulgas vanaduspensioni ja töövõimetuspensioni, ei arvestata maksuvaba tulu määra sisse. See välistab juba maksustatud summa teist korda tulumaksubaasi hulka arvamise.

Eelnõule määras riigikogu juhatus muudatusettepanekute esitamise tähtajaks 20. veebruari.

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: