Lätikeelse hariduse arutelu seimis kulges piketi saatel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läti seim arutas valitsuse otsust hakata keskkoolides kolme aasta pärast õpetama vaid riigikeeles ja suurendada läti keeles õpetatavate ainete hulka ka põhikoolides.

Vene liit Lätis korraldas samal ajal parlamendihoone ees piketi, nõudes venekeelse õppe säilimist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Protestid riigikeelse koolihariduse vastu pole Lätis praegu nii suured kui aastaid tagasi, mil toimus esimene suurem venekeelse aineõpetuse vähendamine.

Vene liit Lätis tõi neljapäeval seimi ette mõnisada inimest, peamiselt pensionärid, kel endal kooliga pistmist pole. Noored ei osalenud. Miitingulised kinnitasid, et võitlevad lastelaste eest, kes pidavat kodus nutma, kui koolis läti keelest aru ei saa.

ERR-i korrespondent Ragnar Kond märkis, et pigem näis pikett valimiseelse üritusena, vene liit on pikette teinud varem ja lubab korraldada veel.

Plaan on õpetada alates 2021. aastast vähemusrahvaste keskkoolides kõiki aineid läti keeles, välja arvatud keele ja kultuuriga seotud tunnid.

12. klassi lõpueksamid tuleb riigikeeles sooritada juba nüüd. 1.-6.klassini on tulevikus vähemalt pooled tunnid ja 7.-9. klassis 80 protsenti aineist läti keeles.

Seimis on kaks äärmust - isamaalaste arvates pidanuks täielik lätikeelne õpe olema juba ammu ja Koosmeel on sellise reformi vastu.

Oktoobris on Lätis parlamendivalimised. Haridusreformi otsuseid ei tohiks need mõjutada.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: