Läti koolireform: kuueaastaselt kooli, gümnaasiumiõpe ainult läti keeles ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Läti plaanib hariduses ajaloo suuremaid muutusi ja püüab selles vallas lähiaastail ellu viia paarkümmend erinevat reformi.

Kolme aasta pärast peaks kogu gümnaasiumiõpe toimuma riigikeeles ning uus õppekava toetab läti keele omandamist alates 1.klassist. Kooli minnakse Lätis peagi kuueaastaselt ja kaalutakse keskhariduse kohustuslikuks muutmist. Et laste arv väheneb, tuleb ka senist koolivõrku koomale tõmmata.

Riia klassikaline gümnaasium on 1600 õpilasega Läti suurim kool ja seal ei loe keegi juba ammu enam protsente, kui palju õppeaineist on läti ja kui palju vene keeles, sest enam-vähem kogu õppetöö ongi läti keeles. Hoolimata sellest, et seal õpib väga paljude erinevate vähemusrahvaste lapsi.

Samas on Lätis koole, kus riigikeelse aineõppega esineb probleeme ja seda mitte niivõrd õpilaste kui õpetajate keeleoskuse pärast.

Nüüd loodab Läti parlament 2021. aastaks muuta gümnaasiumiosa täielikult lätikeelseks, 7.-9. klassis tõuseb riigikeelse õppe osa 80 protsendini. Kõigis vähemusrahvaste koolides jääb alles oma emakeele, kirjanduse ja kultuuri õpe.

Riia linnapea Nils Ušakovs ja tema partei Koosmeel on täielikule lätikeelsele õppele ülemineku vastu. Riia linn eraldab vähemusrahvaste keeles õppimiseks koolidele täiendavat raha, keele valik ja tundide sisu jääb iga kooli enda otsustada.

"See reform on poliitiline protsess, millest võidavad vaid kõigi poolte radikaalid. Pealegi on paljud parempoolsete poliitikute seisukohad Lätis elavaile venelastele solvavad," ütles Ušakovs.

Kuueaastaselt kooliminek lükati Lätis aasta võrra edasi, kuid Riia klassikalises gümnaasiumis on see klass juba mitu aastat. Kui on sobiv õppekava ja õpitakse mängides, harjuvad lapsed kooliga kiiremini.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: