Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i järelevalveametid hoiatavad tarbijaid krüptovaluutade hinnamulli eest

Bitcoin.
Bitcoin. Autor/allikas: Jim Urquhart/Reuters/Scanpix

Virtuaalvaluutad nagu bitcoin on näidanud märke hinnamulli tekkimisest ning tarbijad võivad kogu oma raha kaotada, hoiatasid Euroopa Liidu pangandus-, väärtpaberi- ja kindlustusturgude järelevalveametid esmaspäeval.

Bitcoini väärtus tõusis 2017. aastal rohkem kui 1000 protsenti, kuid on käesoleval aastal juba umbes poole sellest väärtusest kaotanud, vahendas Reuters.

Ametid selgitavad ühises pressiteates, et virtuaalvaluutad on riskantsed ja reguleerimata tooted, mis on investeeringuteks, säästudeks või pensioniplaani toodeteks sobimatud.

"Virtuaalvaluutat osta soovivatele tarbijatele mõeldud informatsioon on enamikul juhtudel puudulik, raskesti arusaadav, ei teavita korralikult riskidest ning võib olla seetõttu eksitav," hoiatasid ametid.

"Virtuaalvaluutad nagu bitcoin on avatud suurele hinnakõikumisele ning on näidanud selgeid märke hinnamullist. Tarbijad, kes ostavad virtuaalvaluutat, peaksid teadma, et on suur oht, et nad kaotavad suure hulga või isegi kogu raha, mille nad on investeerinud," lisasid ametid.

Euroopa keskpank ei anna välja ega toeta bitcoine ega teisi virtuaalvaluutasid. Börse, kus tarbijad saavad virtuaalrahaga kaubelda, Euroopa Liidu seadused ei reguleeri.

Järelevalveametid hoiatasid, et virtuaalvaluutaga kauplemisest tulenevat kahju või küberrünnakute tagajärjel varastatud raha riiklikud kaitsekavad ei hõlma.

Ametite sõnul on osal virtuaalvaluutade börsidest olnud tõsiseid probleeme. "Nende häirete ajal ei ole tarbijad saanud osta ja müüa virtuaalvaluutat siis, kui nad on tahtnud ning on sel ajal hinnakõikumiste tõttu kannatanud kahju," lisasid ametid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: