Carri Ginter: üldine hüsteeria aitab pangaliidu ettepanekul läbi minna

Carri Ginter.
Carri Ginter. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Vandeadvokaat Carri Ginteri hinnangul võib pangaliidu ettepanek panna rahapesus kahtlustatavale kohustus ise oma raha seaduslikku päritolu tõendada, läbi minna.

"Rahapesuga seonduv poliitika on maailmas läinud nii hüsteeriliseks, et pangaliidu ettepanek võib isegi läbi minna. Selle taustal on irooniline bitcoini turu jätkuv talumine maailma suurimates majandustes," ütles Ginter ERR-ile.

"Kui eesmärk on tõkestada kuritegeliku raha liikumine, peab seda tegema igal tasandil, mitte ainult pankades. Paratamatult teevad karmistuvad reeglid pankade elu keerulisemaks ja samas muutub neil lihtsamaks Eestis äri alustada soovivate väikeettevõtjatega asju mitte ajada," tõdes Ginter.

"See paneb korraliku paugu Eesti E-residentsuse projektile, millest on väga kahju. Loodetavasti mõistab riik olukorra tõsidust," ütles ta.

Pangaliidu arvates tuleks rahapesu takistamiseks teha erand süütuse
presumptsioonis.

Praegu on vaja selleks, et rahapesus süüdistus esitada ja süüdi mõista, et uurimisobjektiks olev raha pärineks kuritegelikust tegevusest ja tõestatud peab olema ka varjamine.

Viimase tõestamiseks ei ole liidu teatel praktikas üldiselt probleeme, kuid sisuliselt ületamatuks takistuseks on raha päritoluriigist kuritegeliku päritolu kohta info saamine.

Pangaliidu ettepaneku järgi tuleks rahapesukuritegude puhul loobuda süütuse presumptsiooni rakendamisest ning kahtlusalusel endal tuleks oma raha mittekuritegelikku päritolu tõendada.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: