Prokuratuur Alajõe suhtes kriminaalmenetlust ei alusta

Maria Alajõe
Maria Alajõe Autor/allikas: ERR

Riigiprokuratuur otsustas mitte alustada kriminaalmenetlust endise riigikogu kantselei juhi Maria Alajõe suhtes, sest ei leidnud EKRE poolt esitatud kuriteoteates viiteid kuriteo toimepanemisele.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Jaak Madison saatis 6. veebruaril riigiprokuratuurile märgukirja, milles palub uurimise alustamist endise riigikogu kantselei direktori Maria Alajõe suhtes. Alajõe oli allkirjastanud käskkirja, millega kustutatakse enam kui aasta vanused e-kirjad, millega Madisoni hinnangul oli tegu kas tõendite hävitamise või mõjuvõimuga kauplemisega.

Riigiprokuratuuri teatel analüüsisid ja kontrollisid nad kuriteoteates esitatud väiteid ning otsustasid jätta kriminaalmenetluse alustamata, kuna teates esitatud informatsioon ei viidanud kuriteo toimepanemisele.

"Tõendite hävitamine on käsitletav kuriteona juhul kui hävitatakse kriminaalmenetluses kasutatavaid tõendeid, kuid antud juhul on kohus nõudnud välja kirjavahetust tsiviilvaidluse raames," teatas ERR-i uudisteportaalile riigiprokuratuuri avalike suhete nõunik Kaarel Kallas.

"Mõjuvõimuga kauplemine eeldaks, et riigikogu kantselei endine direktor on mõjutanud kedagi eelnimetatud käskkirja allkirjastama või on teda ennast mõjutatud seda tegema. Antud juhul ei ole prokuratuuri käsutuses andmeid, et midagi sellist oleks toimunud," lisas ta.

Kallase sõnul on kriminaalmenetlust võimalik alustada üksnes siis, kui ilmnevad üheselt viited kuriteo toimepanemisele.

"Kriminaalmenetlust ei tohi alustada kuriteotunnuste otsimiseks. Kuivõrd prokuratuuri hinnangul ei esine Maria Alajõe tegevuses viiteid mõnele kuriteole, on riigiprokuratuur otsustanud jätta kriminaalmenetluse alustamata."

Riigiprokuratuuri otsust on õigus kümne päeva jooksul vaidlustada.

Maria Alajõe ise on öelnud, et ei temal endal ega ka riigikogu kantseleil pole kunagi olnud kavatsust valida pooli nn Autorollo vaidluses.

"Mul ei ole teada, kas riigikogu liikme Keit Pentus-Rosimannuse väidetavad e-kirjad on olemas. Küll aga tean, et kuni nende avaldamisega seotud vaidluse lõpuni ei ole keegi kavatsenud midagi kustutada," teatas Alajõe.

Alajõe väitel oli riigikogu kantselei arvutivõrgu kasutamise korra kehtestamise näol tegemist osaga juba 2015. aasta lõpus planeeritud tegevusest riigikogu kantselei IT valdkonna korrastamiseks ning selle ettevalmistamine toimus tavapärases korras. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: