Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ametiühingud: valitsus on sotsiaalkindlustusraha kasutanud ebaseaduslikult

{{1519117560000 | amCalendar}}

Eesti ametiühingud saatsid riigikogule ja valitsusele avaliku pöördumise, milles teatavad riigikontrolli arvamusele tuginedes, et riik on kasutanud seadusevastaselt töötukassa ja haigekassa raha ning soovivad selle kohta avalikku selgitust. Rahandusministeeriumi kinnitusel pole riik seadust rikkunud.

2017. aasta mai lõpu seisuga oli valitsus oma kulude ning kohustuste katmiseks kasutanud ligikaudu 500 miljoni euro ulatuses töötukassa ja haigekassa raha, mida alates 2012. aastast hoitakse riigikassas ja mille valitsus peab olema valmis sotsiaalkindlustusfondide töö tagamiseks igal hetkel kasutamiseks võimaldama, seisab 14 Eesti ametiühinguorganisatsiooni kirjas.

Pöördumises viidatakse, et riigikontrolli hinnangul on sotsiaalkindlustusfondide raha ja reservide liitmisel niiöelda valitsuse rahaga tekkinud olukord, kus haigekassa ja töötukassa raha on kasutatud vastuolus nii haigekassa kui ka töötuskindlustuse seadusega. "Nende seaduste järgi ei ole haigekassa ega töötukassa raha lubatud kasutada millekski muuks kui vaid nende seadustes sätestatud ülesannete täitmiseks."

Ametiühingud paluvad riigikogul ja valitsusel selgitada, kuidas on saanud tekkida olukord, et valitsus kasutab sotsiaalkindlustuse tarbeks ette nähtud vahendeid mittesihipäraselt.

"Me ei pea õigeks, et töötajad, kes koos tööandjatega igapäevaselt ja märkimisväärselt panustavad antud fondidesse raha kogumisel, ei ole antud vahendite kasutamisest teadlikud. Sotsiaalkindlustuse vahendite mitte-eesmärgipärase kasutamise õigust valitsusel ei ole," teatavad ametiühingud oma pöördumises.

Rahandusministeeriumi andmetel on riik seadust täitnud

Rahandusministeerium ametiühingute seisukohaga ei nõustu. "Riigiga sõlmitud hoiulepingu järgi on haigekassale ja töötukassale tagatud võimalus oma vahendeid igal ajahetkel kasutada ja seega ei ole korrektne väita, et valitsus on kasutanud nende vahendeid. Reservid on konsolideeritud kontsernikontol, kus riigikassa haldab vahendeid ühtselt, makstes haigekassale ja töötukassale hoiustatud vahendite eest intressi. Ühiskonnale annab reservide konsolideeritud haldamine kokkuhoidu, sest valitsussektor tervikuna ei pea hoidma nii suuri puhvreid või laenu võtma," ütles ERR-ile rahandusministeeriumi pressiesindaja Ott Heinapuu.

Ka õiguskantsleri hinnangul ei riku Heinapuu sõnul praegusel viisil töötukassa ja haigekassa raha hoidmine riigikassas kehtivat õigust. "Riigikontrolli soovitustest lähtuvalt muudeti hiljuti riigieelarve seaduse sõnastust, et seaduse mõte oleks ühemõtteliselt ja selgelt arusaadav. Ka õiguskantsler tõdeb, et haigekassa ja töötukassa saavad oma väljamakseid takistusteta teha."

Seda, et haigekassa ja töötukassa poolt riigi kätte hoiule antud raha võib riik kasutada, ütleb rahandusministeeriumi kinnitusel riigieelarve seadus sõnaselgelt.

"Riigieelarve seadus on põhiseaduses nimetatud seadus, mida saab muuta ainult riigikogu koosseisu häälteenamusega, seevastu töötuskindlustuse seadus ja Eesti haigekassa seadus on aga lihtseadused. Arvamus, et sama norm võiks olla üle korratud ka töötuskindlustuse seaduses ja Eesti haigekassa seaduses, ei tee riigieelarve seaduses seisvat regulatsiooni olematuks ega riigi tegevust seadusevastaseks," rääkis Heinapuu.

Ta lisas, et õigusselguse tagamiseks on riigikogu muutnud riigikontrolli ettepanekust tulenevalt riigieelarve seadust, täpsustades riigi rahavoo juhtimise regulatsiooni.

Heinapuu meenutas, et praegune süsteem on olnud kasutusel 2011. aastast, kui riigikogu otsustas valitsussektori rahavoo tõhusamaks juhtimiseks liita haigekassa ja töötukassa pangakontod riigi kui kontserni pangakontode ühtsesse süsteemi, kus rahandusministeerium juhib rahavoogu ühtsete põhimõtete alusel.

"Kahtlemata peab raha hoidja täitma sõlmitud hoiulepingu tingimusi, milleks antud juhul on tagada raha omanikele võimalus oma kontol olevat raha kasutada seadusest tulenevate väljamaksete tegemiseks igal ajal. Tuues paralleeli raha hoidmisega pangas, siis on selge, et rahatähed ei seisa panga hoiulaekas, sildid küljes. Pank kindlasti kasutab hoiustatud raha ja hoiuleandja ei saa pangast tagasi sama rahatähte," on rahandusministeerium seisukohal.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: