Kodutute öömajad on külma tõttu avatud ka päeval

Foto: ERR

Praegusel külmal ajal on kodutute öömajad avatud ka päevasel ajal ning öömajades on kohad peaaegu täis. Juhul, kui abivajajaid peaks aga lisanduma, leitakse ka neile ööbimisvõimalus.

Gennadi on üks neist, kes kolmapäeval Akadeemia tee öömajas oma päeva veetis. Gennadi rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et külmaga on tänaval edasi-tagasi jalutada päris hirmus. Teised öömajalised, kes kaamera ees rääkida ei soovi, ütlevad, et on igati rahul võimalusega päeval öömajas olla.

"Vaatame filme, igasuguseid. Omavahel räägime oma probleemidest. /.../ Igaüks tahab oma korterit saada. Teate, oma elamist ja ruume," rääkis Gennadi.

Tallinnas on kolm kodutute öömaja ning üks varjupaik. Need on kohad, kust saab vältimatut sotsiaalabi ning kokku saab seal ööbida 145 inimest.

Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse direktor Kersti Põldemaa ütles, et keskusele kuuluvates öömajades on kohad täis. Kui aga mõni hädaline peaks juurde tulema, leitakse ka talle magamisase.

"On võimalik panna madratseid ka puhketuppa, aga ma arvan, et sellist vajadust praegu ei teki ka, sest tundub, et see kõige suurem külm hakkab juba taanduma," rääkis ta.

Põldemaa tõdes, et selliseid kodutuid, kes eelistavad öömaja asemel tänaval ööbida, jääb aasta-aastalt vähemaks. Tema hinnangul võib Tallinnas tänavakodutuid olla umbes 50 ringis.

Ka Gennadi ütles, et kohtab selliseid harva ja et öömajalised on tavaliselt ikka samad.

"Kõik on vanad sõbrad ja vanad tuttavad. Ikka ühed ja samad inimesed. No mõnikord tulevad uued," sõnas Gennadi.

Kodutute arvu Tallinnas täpselt teada ei ole. Kui lugeda kokku kõik, kes elavad sotsiaaltöö keskuse majutusüksustes, keda aitavad sugulased ja tuttavad, kes on hooldekodudes ja öömajades, võib öelda, et Tallinnas on kuni 2000 kodutut.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: