Suurbritannia peab maksma riigist välja saadetud kodututele sadu tuhandeid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Suurbritannia peab ebaseaduslikult kinni peetud kodututele maksma sadu tuhandeid naelu.
Suurbritannia peab ebaseaduslikult kinni peetud kodututele maksma sadu tuhandeid naelu. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurbritannia valitsus peab maksma sadu tuhandeid naelu Euroopa kodututele, kes on ebaseaduslikult vahistatud ja riigist välja saadetud.

BBC andmeil on Suurbritannia saatnud viimase aasta jooksul riigist välja 698 Euroopa Liidu kodanikku. Õigusbüroode sõnul esitab praegu vähemalt 45 klienti hagi, millest igaüks on väärt tuhandeid naelu, olenevalt ajast, mille inimene pidi veetma vahi all, ning teistest raskendavatest asjaoludest.

Immigratsiooniamet vahistas 2016. aastal Tomas Lusase Leedust, pärast seda, kui mees löödi kodust välja ja pidi ööbima Londoni tänavatel. "Ühel hommikul äratati mind mu magamiskotis. Mu ümber oli kuus või seitse ametnikku ja nad ütlesid, et on Briti siseministeeriumist," rääkis Lusas.

"Nad võtsid mu isikutunnistuse. Kaks minutit hiljem olin käeraudades. Kaks minutit peale seda olin kaubikus. Ma karjusin, et ma kaotan oma töö, kui te mu täna vahistate, aga keegi ei kuulanud mind. Keegi ei lasknud mul selgitada, miks ma tänaval magasin," rääkis Leedu kodanik.

Lusas keeldus kirjutamast alla paberitele tema väljasaatmise kohta ning teda hoiti immigratsioonikeskuses 19 päeva. "See oli nagu vanglas," lausus leedulane. "Su vabadus võetakse ära. Ja mis sind hävitab, on see, et sa ei tea oma karistuse lõppu. Ma olen veetnud üheksa aastat oma elust Inglismaal ja ma ei tahtnud lahkuda ainult sellepärast, et ma pidin tänaval ööbima."

Lusas kaebas oma väljasaatmisotsuse vastu ja sai õiguse. Hiljem maksti talle üle 10 000 naela kahjutasu.

Theresa May valitsuse ajal hakkas siseministeerium kaks aastat tagasi käsitlema tänaval magamist kui Euroopa Liidu lepingutest tulenevate õiguste rikkumist. Immigratsiooniamet võttis kodutud sihikule aga isegi siis, kui neil oli olemas töökoht või püsiv luba elada Ühendkuningriigis.

Poliitika peatati, kui kohtulik kontroll otsustas detsembris, et see on ebaseaduslik ja diskrimineeriv. Siseministeerium ütles BBC-le, et enam kodutuid tänaval magamise eest ei karistata.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: