Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirsipuu: kurb, kui prognoosijad tanki pannakse

Sven Kirsipuu
Sven Kirsipuu Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu sõnul hoiatasid ametnikud poliitikuid, et kiirete aktsiisitõusudega on prognooside usalduspiirid väga laiad ja vead lausa sisse programmeeritud.

"Alkoholiaktsiisi puhul rõhutasime algusest peale, et suure tõusu korral on meie prognoositud laekumise summa vägagi hinnanguline, sest arvestada tuli paljude muutujatega,” selgitas ta Eesti Päevalehele. „Arvestama pidi piirikaubanduse riski (mis osutus oodatust suuremaks), varumise erinevusi ja sellest tulenevalt firmade ettearvamatut käitumist.”

Laekumise prognoosimiseks peab ministeerium esitama poliitikutele ikkagi ühe konkreetse arvu koos riskide kirjeldusega. „Valitsus teeb siis otsuse, kas riskitakse sellega, et laekumised ei tule täis.” Kirsipuu lisas, et kurb on kuulata, kuidas nüüd prognooside tegijad tanki pannakse.

Tõsi, arvude eest vastutavatel ametnikel ongi end raske kaitsta, sest prognoosid osutusidki ju valeks. „Aga seda, et „rahandusministeerium tegi vea”, on kurb kuulata. Tegime eelmisel aastal ka „vea” sotsiaalmaksu prognoosimisel, mida laekus arvatust rohkem. Prognoosidesse ongi vead sisse kirjutatud!” lisas Kirsipuu.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: