Riigiasutustel kaob kohustus tellida kinnisvarateenust RKAS-ilt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riigi Kinnisvara AS
Riigi Kinnisvara AS Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Valitsus soovib täpsustada Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi (RKAS) rolli selliselt, et varade üleandmise järel ei ole riigiasutustel kohustust tellida kinnisvarateenuseid RKAS-ilt, vaid on vabadus valida teenusepakkujad turult, kui see on soodsam.

RKAS-i põhiülesandeks jääb edasi riigiasutuste vajadustest lähtuva optimaalseima kinnisvaralahenduse tagamine.

Rahandusministeerium, kelle ettepanekutele valitsus rohelise tule andis, seab eesmärgiks arendada RKAS-i teenuseid ja muuta hinnakujundus läbipaistvamaks.

Ministeerium jõudis pärast alalüüse järeldusele, et riigi kinnisvara rahastamisotsuste protsess vajab suuremat paindlikkust.

Seni on rahastamisotsuseid teinud valitsus, ministeeriumide otsustusvabadus on väike ning otsuste tegemisel puudub terviklik ülevaade riigi kinnisvara kasutusest, kuludest ja seisukorrast.

Tulevikus peaks ministeeriumid peaksid saama ise oma kinnisvarakulusid juhtida ning kokkuhoitud vahendeid kasutada. Nii suureneb vastutus kinnisvaraotsuste tegemisel ja kasvab motivatsioon kulusid kokku hoida.

Edaspidi otsustab valitsus kinnisvarainvesteeringute mahud valitsemisalade lõikes ning vastutav minister otsustab ressursside detailsema kasutuse. Erandiks on uued strateegilised investeeringud, mida jääb otsustama valitsus. Kinnisvaraotsuste puhul tähendab see, et eelarvevahendeid jagatakse ja kasutamist seiratakse kinnisvara võtmenäitajate alusel.

Kinnisvaraportfellist parema ülevaate saamiseks koostatakse kinnisvara juhtimiskavad, mille alusel kavandada varade kasutust ja korrashoidu.

Eesmärk on saada esialgne ülevaade riigi kasutuses varade seisukorra ja kulude kohta 2018. aasta lõpuks, et kasutada seda juba järgmises riigieelarve strateegia protsessis kinnisvaraotsuste tegemisel.

RKAS-i tegevusvormi sobivuse analüüsiks tellis rahandusministeerium eelmisel aastal Price Waterhouse Coopersilt (PwC) analüüsi, mis jõudis järeldusele, et probleem ei ole tegevusvormis, vaid mujal.

PwC soovitab riigiasutusi kohustada vara üle andma

Analüüsis leidis ärikonsultatsioonifirma PwC, et rahandusministeeriumil tasub tõsiselt üle vaadata, miks on kinnisvararefom takerdunud ja pakkus välja, et ühe mehhanismina teiste seas võiks kohustada riigiasutusi hoonestatud kinnisvara RKAS-ile üle andma.

Kuna senise pea 15 aasta jooksul on kinnisvara omandi tsentraliseerituse määr alles poole peal (2016. a 48%), siis tuleb arengukavas püstitatud ambitsiooni aastaks 2020, mil on eesmärgiks seatud kogu (100%) hoonestatud riigi kinnisvarade üleandmine, suhtuda skepsisega. Ilma midagi muutmata eesmärk ei täitu, hoiatas ärikonsultatsioonifirma.

Turukõlblik vara eraldada

PwC soovitab ja toetab kontserni toimimismudeli visiooni viia nn turukõlblik vara, näiteks büroohooned või elamispinnad, koos riigile mittevajalikuks osutunud kinnisvara eraldi tütarettevõttesse (vaata joonist).

Vangerduse mõte oleks turuväliste- ja turukõlblike varade teineteisest eraldamine. Riigile mittevajalik kinnisvara on soovituslik müügi eesmärgil samuti eraldi tütarettevõtte kaudu korraldada, mis on selgelt ärilistele eesmärkidele ning kasumi teenimisele orienteeritud.

"See on avalik sõnum, et äriline fookus paikneb selleks eraldi turule orienteeritud tütarühingus ning emaettevõtte tasandil realiseeritakse eelkõige omaniku strateegilisi ootusi," selgitas konsultatsioonifirma.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: