Prantsuse lapsed lähevad peagi kooli kolmeaastaselt

President Macron üht Pariisi eelkooli külastamas.
President Macron üht Pariisi eelkooli külastamas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas teisipäeval, et järgmisest aastast alates kehtestatakse koolikohustus alates kolmandast eluaastast. Muuhulgas leiab riigipea, et see samm aitab kaasa äärmusluse ja terrorismi ennetamisele.

Seni on lapsed pidanud Prantsusmaal kooli minema hiljemalt kuueaastaselt, kuid haridussüsteem võimaldab juba praegu alustada kooliteed kolmeaastaselt ning seda on väga palju perekonnad ka kasutanud. Prantsusmaal käib umbes 97 protsenti kolmeaastastest lastest lasteaedades ja eelkoolides ning seetõttu on seda sammu peetud ka suures osas sümboolseks, vahendasid The Times ja AFP.

Samas on reformi näol tegu ka sisulise uuendusega, mille üheks oluliseks eesmärgiks on vähendada vaesematest peredest pärit laste võõrandumist, võidelda vaesusega ning toetada ka Prantsusmaa meretaguste piirkondade arengut.

Macron tõi teisipäeval haridusteemalisel konverentsil peetud kõnes välja selle, et umbes 25 000 kolmeaastast last pole kirjas eelkoolides ning samuti on ka neid lapsi, kes käivad seal ainult osaliselt, sest nende peredel pole raha koolilõuna jaoks. Riigipea hinnangul on lastel, kes regulaarselt eelkoolis käivad ja seal õpetajate ning kaaslastega suhtlevad, selge eelis nende eakaaslaste ees, kes eelkoolis ei käi.

Prantsusmaa on juba praegu Euroopa Liidu riikide seas esirinnas kuuendast eluaastast nooremate laste haridusasutustes käimise poolest. Haridusreformi üheks oma põhilistest eesmärkidest valinud Macron on aga veendunud, et esimene koolikohustuse vanuse langetamine pärast 1882. aastat annab veelgi paremaid tulemusi ja seda ka pikemas perspektiivis.

Ametlikult hakkab uus kord kehtima jaanuaris ja sellega hakkab Euroopa Liidus olema kaks riiki, kus kool on kohustuslik alates kolmandast eluaastast - Ungari ja Prantsusmaa.

Eelkooliõpetajate ametiühingud on olnud reformi vastu ning avaldanud arvamust, et lapsevanematele võiks endiselt jääda valikuvõimalus. Lapsevanemaid esindavad organisatsioonid on aga nõudnud valitsuselt tegusid kaadrinappuse lahendamiseks - lasteaedade klassides on Prantsusmaal keskmiselt 23 õpilast, OECD keskmine on aga 14 last.

Macron märkis muuhulgas ka seda, et kooliskäimisega varem alustamine aitab vähendada võõrandumist, mis on tema hinnangul üks põhjustest, miks tuhanded noored on sattunud hiljem islamiäärmuslaste mõjuvõimu alla.

Viidates eelmisel nädalal Prantsusmaa edelaosas neli inimelu terrorirünnakule, sõnas Macron, et Prantsuse vabariik on loonud end läbi koolide ja hariduse. "Ja see on ka kool, kus tänapäeva ühine heaolu luuakse. Iga kord, kui meie maad südamesse torgatakse, on mõnedel inimestel kalduvus asuda ravima ainult sümptomeid. See on koolide kaudu, rajades koolides headust ja soovide täitumist, kus me ehitame uut põlvkonda, kes ei pea alluma mõrvarlikele impulssidele," ütles president.

Macroni on varem kritiseerinud nii parempoolne kui ka mingil määral vasakpoolne opositsioon selle eest, et ta on olnud veendunud, et põhjused, miks immigranditaustaga noored islamiäärmusluse ja terrorismi juurde jõuavad, on just nimelt sotsiaalsed, sealhulgas seotud ka haridusega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: