Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iisrael tõotab Gaza piirivägivalla jätkudes rünnata selle korraldajaid

{{1522488180000 | amCalendar}}
Foto: Yasser Qudih\apaimages/SIPA/Scanpix

Kui vägivald Iisraeli-Gaza piiril jätkub, ründab Iisrael jõulisemalt piirikokkupõrgete taga olevaid mässulisi, teatas Iisraeli sõjaväe pressiesindaja laupäeval.

"Iisraeli sõjavägi pole seni piirivägivallale vastates läinud kaugemale neist, kes üritavad piirimüüri lõhkuda," lausus brigaadikindral Ronen Manelis. Samas rõhutas ta, et kui rünnakud müürile jätkuvad, siis asub sõjavägi ründama mässulisi ka teistes kohtades.

Palestiinlased valmistuvad laupäeval uueks meeleavalduseks piirimüüri juures. Toimub üldstreik nii Gaza sektoris kui ka okupeeritud Läänekaldal.

Päev varem hukkus piirimüüril Iisraeli sõdurite ja palestiinlaste kokkupõrkes 16 palestiinlast. Üle 1400 palestiinlase sai haavata, neist 758 lahingumoona läbi. Ülejäänud said pihta kummikuulidega või hingasid sisse pisargaasi, ütles Gaza tervishoiuministeerium. Ükski Iisraeli julgeolekujõudude liige vigastada ei saanud.

Iisraeli sõnul avasid sõdurid tule vaid nende pihta, kes viskasid sõdureid kivide või süütepudelitega või veeretasid nende suunas rehve. Iisraeli sõnul üritasid palestiinlased müüri lõhkuda ja riiki tungida. Lisaks väitis riik, et piiril ka tulistati sõdurite pihta.

Palestiinlaste sõnul kasutas Iisrael ebaproportsionaalset jõudu, inimõigusrühmitused asetasid küsimärgi alla Iisraeli otsuse kasutada lahingumoona.

Iisraeli sõjaväe pressiesindaja brigaadikindral Ronen Manelis eitas vägede liigset jõukasutust, öeldes, et juudiriigi sõdurite poolt tapetud olid vägivallas osalenud mehed vanuses 18-30, kes kuuluvad mässuliste rühmitustesse.

Manelis süüdistas Gaza tervishoiuametnikke vigastatute arvuga liialdamises, öeldes, et lahinglaskemoona kasutamise tagajärjel sai viga paarkümmend inimest, ning ülejäänud said pisargaasi ja teiste mässu laialiajamise vahendite kasutamise tõttu raputada.

Iisraeli peaminister Minister Benjamin Netanyahu kiitis laupäeval armeed riigi piiride valvamise ja kaitsmise eest seoses Gaza sektori piiril lahvatanud vägivallaga, milles sai surma 16 palestiinlast.

"Hästi tehtud saab öelda meie sõduritele. Iisrael tegutseb jõuliselt ja otsusekindlalt kaitstes oma iseseisvus ja kodanike turvalisust," ütles peaminister.

Gaza linna Shifa haigla teatas reedel 284 inimese vastuvõtmisest, enamik neist kuulihaavadega, ütles pressiesindaja Ayman Shabahi. Tema sõnul oli vigastatuist 70 alla 18-aastased ja 11 naised.

Shabahi lisas, et reedel tehti 40 lõikust ja laupäeval plaanitakse veel 50.

Palestiinlased korraldasid reedel iga-aastase meeleavalduse Palestiinlaste Maa Päeval, millega tähistatakse kuue relvitu araablasest meeleavaldaja tapmist Iisraelis 1976. aastal.

Sellest oodatakse avapauku enam kui kuus nädalat kestvatele protestidele üle kogu Palestiina alade, mis peaksid kulmineeruma enne USA Tel Avivist Jeruusalemma üleviidud saatkonna avamist 14. mai paiku.

14. mail möödub ka 70 aastat Iisraeli riigi loomisest, mida palestiinlased tähistavad päev hiljem naqba ehk katastroofina. Sellega mälestatakse neid enam kui 700 000 palestiinlast, kes põgenesid või olid sunnitud kodust lahkuma 1948. aastal Iisraeli riigi loomisega seoses peetud sõja tõttu.

EL kutsus korraldama sõltumatut juurdlust Gaza surmade suhtes

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini kutsus laupäeval läbi viima sõltumatut juurdlust lahingumoona kasutamise suhtes Iisraeli sõjaväe käe läbi pärast Gaza sektoris 16 inimelu nõudnud kokkupõrkeid.

"EL leinab inimelude kaotust. Meie mõtted on ohvrite peredega," ütles Mogherini avalduses päev pärast kokkupõrkeid, milles sai Gaza tervishoiuvõimude sõnul sadu inimesi vigastada.

Tema sõnul peaks iseäranis lahingumoona kasutamine olema iseseisva ja läbipaistva juurdluse osa.

"Väljendus- ja kogunemisvabadus on põhiõigused, mida tuleb austada," lausus Itaalia eksvälisminister Mogherini, kes räägib EL-i 28 liikmesriigi nimel.

Iisraeli sõjaväe pressiesindaja brigaadikindral Ronen Manelis eitas vägede liigset jõukasutust, öeldes, et juudiriigi sõdurite poolt tapetud olid vägivallas osalenud mehed vanuses 18-30, kes kuuluvad mässuliste rühmitustesse.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: