X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA blokeeris ÜRO julgeolekunõukogus Gaza vägivalla uurimise

ÜRO julgeolekunõukogu istung.
ÜRO julgeolekunõukogu istung. Autor/allikas: AP Photo/Craig Ruttle/Scanpix

USA blokeeris esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse, mis ärgitas korraldama juurdlust kümnete inimeste elu nõudnud vägivalla suhtes Iisraeli-Gaza piiril, teatasid diplomaadid.

"Julgeolekunõukogu väljendab oma raevu ja kurbust seoses oma rahumeelse protesti õigust kasutanud palestiina tsiviilisikute tapmisega," on öeldud avalduse kavandis.

"Julgeolekunõukogu kutsub üles korraldama sõltumatut ja läbipaistvat uurimist nende sammude suhtes, et tagada toimepanija vastutus," seisab tekstis.

Vägivalla eskaleerumise tingis USA suursaatkonna avamine Jeruusalemmas, millest võttis osa ka president Donald Trumpi tütar Ivanka.

Ühtekokku sai vägivaldsetes protestides Gaza piiril surma vähemalt 55 palestiinlast ja vigastada üle 2400. Hukkunute seas oli kaheksa last vanuses all 16 eluaasta, ütles Palestiina suursaadik ÜRO-s.

"Julgeolekunõukogu väljendab sügavat muret seoses viimaste arengutega Palestiina aladel -- sealhulgas Ida-Jeruusalemmas, mida Iisrael on okupeerinud alates 1967. aastast -- , seda eriti Gaza sektori rahumeelsete protestide ja inimelude traagilise kaotuse kontekstis," seisis dokumendis.

"Julgeolekunõukogu ärgitab kõiki osapooli näitama üles vaoshoitust, et vältida edasist eskaleerumist ja kehtestada rahu," lisati selles.

Ühtlasi märgiti viitega USA otsusele tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, et "igasugustel otsustel ja sammudel, mille eesmärk on muuta Püha Linna Jeruusalemma iseloomu, staatust või demograafilist koostist, ei ole õiguslikku mõju".

Valge Maja süüdistas Gaza verevalamises Hamasi

Valge Maja süüdistas esmaspäeval islamiliikumist Hamas vägivaldsetes meeleavaldustes Gaza sektori piiril, kus Iisraeli sõdurid tapsid vähemalt 55 palestiinlast.

"Vastutus nende traagiliste surmade eest lasub otseselt Hamasil," ütles Valge Maja pressiesindaja Raj Shah, keeldudes ärgitamast Iisraeli vaoshoitusele.

Viimane vägivaldsetest protestidest Iisraeli ja Gaza de facto piiri lähedal eskaleerus esmaspäeval seoses palestiinlaste meelepahaga USA saatkonna avamise üle Jeruusalemmas.

"Hamas provotseerib tahtlikult ja küüniliselt reaktsiooni," lausus Shah, lisades: "Iisraelil on õigus ennast kaitsta."

Saatkonna avamine on osa president Donald Trumpi otsusest tunnustada Iisraeli pealinnana Jeruusalemma, mida näevad enda tulevase riigi pealinnana ka palestiinlased.

Eelmised Ühendriikide administratsioonid on hoidunud seesugustest sammudest, kartes, et see kahjustab läbirääkimisi lõpliku staatuse üle ja õhutab pingeid.

Palestiinlased on öelnud, et Trumpi administratsioon ei saa enam olla rahuvahendaja.

Shah väitis, et viimane vägivallapuhang ei saa mõjutada administratsiooni paljureklaamitud, kuid vähe selgitatud Lähis-Ida rahuplaani. "Rahuplaan esitatakse kohasel ajal, sellele saab hinnangu anda selle väärtuste põhjal," lubas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: