Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA tõkestas ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse Gaza osas

Palestiinlased heidavad kive Iisraeli sõdurite suunas.
Palestiinlased heidavad kive Iisraeli sõdurite suunas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA tõkestas laupäeval ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonikavandi Gaza ja Iisraeli piiril lahvatanud vägivalla osas, milles muu hulgas väljendati toimuva pärast sügavat muret, nõuti inimõiguste austamist ja kutsuti osapooli üles vaoshoitusele, teatasid diplomaadid.

Kuveit nõudis eraldi juhtunu sõltumatut ja läbipaistvat uurimist, millega ühines ÜRO peasekretär Antonio Guterres.

Resolutsioonikava ringles nõukogus, kuid USA teatas laupäeval lõpuks, et ei toeta selle vastuvõtmist.

Piirimüüril hukkus reedel Iisraeli sõdurite ja palestiinlaste kokkupõrkes 16 palestiinlast. Üle 1400 palestiinlase sai haavata, neist 758 lahingumoona läbi. Ülejäänud said pihta kummikuulidega või hingasid sisse pisargaasi. Ükski Iisraeli julgeolekujõudude liige vigastada ei saanud.

Iisraeli peaminister Minister Benjamin Netanyahu kiitis laupäeval armeed riigi piiride valvamise ja kaitsmise eest seoses Gaza sektori piiril lahvatanud vägivallaga, milles sai surma 16 palestiinlast.

"Hästi tehtud saab öelda meie sõduritele. Iisrael tegutseb jõuliselt ja otsusekindlalt kaitstes oma iseseisvus ja kodanike turvalisust," ütles peaminister.

Iisraeli sõjaväe pressiesindaja brigaadikindral Ronen Manelis eitas vägede liigset jõukasutust ja ütles, et juudiriigi sõdurite poolt tapetud olid vägivallas osalenud mehed vanuses 18-30, kes kuuluvad mässuliste rühmitustesse.

Manelise kinnitusel avasid sõdurid tule vaid nende pihta, kes viskasid sõdureid kivide või süütepudelitega või veeretasid nende suunas rehve. Kõneisiku sõnul üritasid palestiinlased müüri lõhkuda ja riiki tungida. Ühtlasi tulistati sõdurite pihta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: