Peipsi jääl ei pääsenud lahvanduse tõttu kaldale kümned kalamehed

{{1523011140000 | amCalendar}}
Märtsi lõpus Peipsil läbi jää vajunud ATV.
Märtsi lõpus Peipsil läbi jää vajunud ATV. Autor/allikas: PPA

Tartumaal Varnja lähedal jäid Peipsi järvel jäässe tekkinud lahvanduse taha reedel üle saja kalamehe, politsei-ja piirivalveamet (PPA) käivitas meeste kaldale toomiseks päästeoperatsiooni, mis kulges edukalt.

PPA teatas, et päästeoperatsioon lõpetati edukalt kella 16.10 ajal.

"Päästeoperatsioon kulges edukalt ja vaatamata ootamatult muutunud jääoludele ja suurele jääpraole kellegi elu vahetusse ohtu ei sattunud. Piirivalvurite ja kohalike kalastajate koostöös õnnestus abivajajad kaldasse tuua," kirjeldas Mustvee kordoni juht Jalmar Ernits.

Ta tõdes, et jääpragu suurenes kiiresti ning seetõttu oli kogu päästeoperatsioon väga ajakriitiline.

"Kiiret abi vajas korraga üle 100 kalastaja, kelle kaldasse toomiseks kasutasime kogu olemasolevat tehnikat. Kui piirivalvurid abistasid kaldasse 110 kalastajat, siis kohalikud tõid lisaks veel kaldasse hinnanguliselt umbes poolsada järvele lõksu jäänud inimest," kirjeldas ta.

PPA Ida prefektuuri pressiesindaja Kerly Virk teatas varem, et näiteks kella 14.35 paiku avastas Peipsil patrullinud hõljukimeeskond Varnjas Kasepää traaversil ühe kalastaja ning sealt pooleteise kilomeetri kaugusel veel kaks kalastajat. Kõik kolm meest võeti hõljuki pardale, et nad ohualast ära ja kaldasse toimetada.

Teine hõljukimeeskond kandis 14.40 paiku ette, et märkasid piirkonnas kaht tõukekelgul kalastajat, kes toimetatakse kaldasse. Hõljukimeeskonna tähelepanu köitis ka üks Peipsile maha jäetud telk. Selle kontrollimisel veenduti, et inimesi telgis ega selle lähistel ei ole.

Kaldast umbes kilomeetri kaugusel asuv jääpragu tekkis reedel Varnja järvelõiku ning pragu jookseb piki kaldaäärt põhjasuunas.

Piirivalvuritele läks Peipsil appi hulk kohalikke kalureid, kes aitasid samamoodi järvejääle lõksu jäänud kalastajaid ja nende tehnikat kaldale tuua.

Päästeoperatsioonile kaasati muuhulgas politsei- ja piirivalveameti seirelennuk. Meeskonna ülesandeks oli tuvastada, kas ja kui palju kalastajaid on Varnja kandis kaugemal jääl, kes oleks tarvis samuti kaldale saada. Ühtlasi hinnati linnulennult ohuolukorda ehk jääprao ulatust ja liikumist.

Piirivalvurid võtsid telefonitsi ühendust kaluritega, kes järvele mineku kordonis registreerisid, ning andsid neile jooksvalt infot vajadusest kaldale tulla. Näiteks Kolkja kandis registreeris järvele mineku hommikul 130 inimest.

Jääolud on viimastel päevadel soojade ilmadega oluliselt halvenenud. Seetõttu on alates 7. aprillist kehtestatud kogu Peipsile jääle mineku keeld, seda nii sõidukitega kui jalgsi.  

Päästeamet tuletas meelde, et eirates jääle mineku keeldu ja päästjate korraldust jäält lahkuda, on võimalus päästjatel kutsuda sündmuskohale politsei, kes algatab vastava väärteomenetluse.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: