ERR Brüsselis: komisjon tuleb põllumeestele suurtööstustega kauplemisel appi

Foto: ERR

Suurte korporatsioonide viivitused põllumeestele ja väikestele toiduettevõtetele arvete maksmisel peavad lõppema, ütles Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Phil Hogan. Komisjon esitles direktiivi, mis peaks parandama põllumeeste kauplemistingimusi suurte jaekettide ja tööstusega. Eesti põllumajandus-kaubanduskoja juhis Roomet Sõrmuse sõnul on seda algatust oodatud kümme aastat.

Euroopa Komisjon tõotas neljapäeval põllumeestele ja väiketootjatele appi tulla ja lõpetada suurkorporatsioonide dikteeritud ebaausad kaubandustavad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Liiga kaua on ahela nõrgim lüli pidanud taluma ebaõiglaselt suurt koormat. Enamikul juhtudel on selleks lüliks põllumees ja väikese või keskmise suurusega toiduettevõte. Näiteks, kas on õiglane, et suured korporatsioonid jätavad väiketootjad kuudeks makseid ootama? See ei ole õiglane ja peab lõppema," rääkis Phil Hogan.

Euroopa põllumeeste esindusorganisatsiooni Copa-Cogeca juhatuse liikme,
Iirimaal 100-pealist piimakarja kasvatava Joe Healy sõnul on komisjoni ettepanek samm õiges suunas.

"See annab meile tulevikuks rohkem lootust. Kui vaadata, kuhu läheb tarbija kulutatud üks euro, siis põllumees saab sellest 21 protsenti, töötleja saab 28 protsenti ja müüja tohutu 51 protsenti," selgitas Healy.

Komisjoni ettepaneku järgi keelustataks sellised kaubandustavad nagu hilinenud maksed kiiresti riknevate toiduainete eest, tellimuste tühistamine viimasel hetkel, lepingute ühepoolne või tagasiulatuv muutmine ning tava sundida tarnijaid tasuma raiskuläinud toodete eest.

"Põllumajanduskoda on seda algatust oodanud aastaid, isegi kümme aastat," tõdes Roomet Sõrmus.

Et reeglitest kinni peetaks, peaksid liikmesriigid määrama ametiasutuse, kes vastutab eeskirja täitmise eest.

"Oleme tegelenud vabatahtlike kokkulepetega, aga nende kõige suurem puudus on see, et pole selget jõustamise mehhanismi, mis siis saab, kui reegleid rikutakse. Seaduse tasemel Eesti ei ole tahtnud liituda 20 ja rohkema riigiga, kes seda teemat on reguleerinud. Loodan, et see direktiiv annab tõuke selleks, et Eestis need reeglid luuakse," rääkis Sõrmus.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: