Baltimaad ja Poola taotlevad põllumajandustoetuste ühtlustamist

{{1520943000000 | amCalendar}}
Põllud.
Põllud. Autor/allikas: Maa-amet.

Baltimaade ja Poola põllumajandusministrid allkirjastasid teisipäeval ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) tulevikku käsitleva ühisdeklaratsiooni, leppides kokku ühises läbirääkimispositsioonis kõnelustes Euroopa Komisjoniga ÜPP tuleviku üle pärast 2020. aastat.

Ministrid tervitasid Komisjoni teatist "Toidu ja põllumajanduse tulevik," kuid märkisid, et tuleb süvendada Komisjoni koostööd liikmesriikidega, et võtta paremini arvesse nende kogemusi ja seisukohti. Samuti kutsuti Komisjoni üles liikmesriike võrdselt ja õiglaselt kohtlema ja ärgitati seda lõpule viima otsetoetuste ühtlustamist.

"Kõik Euroopa Liidu talunikud peavad vastama samadele standarditele ja nõuetele ja neil on samad probleemid," ütlesid ministrid ühisavalduses.

Läti põllumajandusminister Jānis Dūklavs rääkis, et kõik Euroopa Liidu liikmesriigid tegutsevad samas majanduskeskkonnas, kuid praegused erisused toetustes moonutavad turgu. Eesti maaeluminister Tarmo Tamm oli sellega nõus ning ütles, et on väga tähtis jätkata otsetoetuste ühtlustamist.

Nõusolekut avaldas ka Leedu põllumajandusminister Bronius Markauskas, samas kui Poola minister Kryzsztof Jurgiel märkis, et "see ühine arvamus ei ole ainult Balti ja Poola põllumajandusministrite arvamus, vaid meie nelja riigi valitsuste, parlamentide ja põllumeeste arvamus ÜPP tuleviku kohta."

Deklaratsioonis tuuakse välja ka vajadus poliitikat lihtsustada, et vähendada põllumajandustootjatele langevat halduskoormust. Samuti leitakse, et ÜPP peab jätkuvalt panustama keskkonna- ja kliimaeesmärkide saavutamisse. Toidutootmissektori lisandväärtuse suurendamiseks ning konkurentsivõime parandamiseks tuleb senisest enam rõhku panna teaduse, innovatsiooni ja uute tehnoloogiate rolli kasvatamisele. Soodustada tuleb ka ühistegevust, sest selle abil saab parandada tootjate positsiooni tarneahelas. Aktiivsemalt tuleb kasutada nii olemasolevaid, aga otsida ka võimalusi täiendavate riskijuhtimismeetmete rakendamiseks.

Deklaratsiooni on kavas tutvustada järgmisel nädalal Brüsselis toimuval Euroopa Liidu Nõukogu põllumajandus- ja kalandusnõukogu istungil.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: