Kõige popim rahatäht Eestis on 50-eurone ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

38 protsenti kõigist 2017. aastal Eesti Pangast väljastatud rahatähtedest moodustasid 50-eurosed.

Eesti Panga 2017. aasta aruandest selgub, et keskpangast väljastati 2017. aastal 25,7 miljonit pangatähte. Suurim nõudlus oli 50-euroste pangatähtede järele, mis moodustasid ligi 38 protsenti kõigist väljastatud pangatähtedest.

"50-euroste laialdane kasutamine seostub asjaoluga, et tegemist on sularahaautomaatides laialt kasutatava pangatähega. Seda kasutatakse nii maksete eest tasumiseks kui ka säästmiseks. 2017. aasta aprillist lasti euroalal ringlusesse täiustatud turvaelementidega teise seeria 50-eurosed pangatähed. Eestis on ringlusesse lastud 1,7 miljonit teise seeria 50-eurost pangatähte."

Aruandes kirjutatakse, et võrreldes 2016. aastaga kasvas kõigi nominaalide, v.a 500-euroste pangatähtede väljastamine. 500-eurosed pangatähed on teatud määral asendunud 200-euroste pangatähtedega. Üheks selle põhjuseks on Euroopa Keskpanga nõukogu otsus, mille kohaselt lõpetatakse 500-euroste emiteerimine 2018. aasta lõpus.

"Jätkuvalt tagastatakse Eesti Panka 20-euroseid ja 100-euroseid pangatähti rohkem, kui väljastatakse, mis seostub eelkõige turisminduse ja inimeste piiriülese pendelrändega. Nii väljastatava kui ka tagastatava sularaha kogused on võrreldes eelmise aastaga pisut kasvanud."

Alates euro kasutuselevõtust 1. jaanuaril 2011 on Eesti Pangast ringlusse lastud eurosularaha netokogus kasvanud 1,45 miljardi euroni (sh pangatähed 1,4 miljardit eurot ja mündid 49,1 miljonit eurot). Müntide kogus on viimastel aastatel jäänud stabiilselt 22 ja 25 miljoni mündi vahele.

"Müntidest väljastati koguseliselt kõige enam 1- ja 2-sendiseid euromünte, mis moodustasid 63 protsenti eelmisel aastal ringlusesse lastud müntidest. Väikese nimiväärtusega münte Eesti Panka tagasi ei tule, kuna neid saavad inimesed kauplustest tagasi vaid vahetusrahana ja maksmisel kasutatakse neid väga harva."

Krediidiasutuste kaudu Eesti Panka tagastatud pangatähed sorteeritakse täisautomaatsete sorteerimismasinatega. Samuti kõrvaldatakse ringlusest kulunud, määrdunud, rebenditega või plekkidega pangatähed.

Kokku läbis 2017. aastal Eesti Panga rahatöötluse 19,5 miljonit europangatähte. Töödeldud pangatähtedest käibekõlbmatuks sorteeriti ligi 2,5 miljonit pangatähte.

"Käibekõlbmatuks sorteeritud pangatähtede arvu väike tõus oli tingitud asjaolust, et 20-euroste pangatähtede paralleelemissioon lõpetati ja kõik Eesti Panka tagastatud esimese seeria 20eurosed kõrvaldatakse ringlusest pangatähtede hävitamise teel."

Eesti Pank vahetab ümber rikutud ja kahjustada saanud europangatähti. Kahjustustega pangatähed suunatakse ekspertiisi, mille käigus tuvastatakse, kas pangatähtede ja müntide näol on tegemist ehtsa rahaga, ning seejärel määratletakse kahjustuste ulatus. Ümbervahetamisele kuuluvad pangatähed, millest on säilinud enam kui 50 protsenti. 2017. aastal tehti kahjustatud sularahale kokku 241 ekspertiisi, analüüsiti 17 678 rikutud või vigastatud pangatähte. Ringlusest kõrvaldati 3065 münti.

2017. aastal tuvastati Eestis 604 võltsitud europangatähte. Võltsitud euromünte tuvastati Eestis 74. Eestis avastatud võltsingute arv on olnud läbi aastate euroala riikide võrdluses üks väiksemaid.

Kuigi euro kasutuselevõtust on möödunud juba seitse aastat, on seniajani ringlusest tagasi tulemata muljetavaldav kogus krooni sularaha – ümber vahetamata on veel ligi 45,38 miljoni euro (710,1 miljonit krooni) väärtuses kroone. Eesti Pank vahetab kroone eurodeks tähtajatult ja 2017. aastal kasutati seda võimalust 1942 korral. Ümber vahetati 498 480 euro väärtuses sularaha kroone.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: