Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased arendasid juhuslikult plastikut "sööva" ensüümi

Kilekottidega reostatud meri Indias.
Kilekottidega reostatud meri Indias. Autor/allikas: AP/Scanpix

Teadlased on arendanud välja ensüümi, mis suudab "süüa" plastikut. Uurijad loodavad, et plastikulagundaja aitab võidelda maailma reostusprobleemiga.

Teadlased tegid avastuse, kui nad uurisid paar aastat tagasi Jaapani jäätmeringluse keskuses üht looduslikku ensüümi. Eesmärk oli uurida ensüümi struktuuri, aga juhuslikult muundasid teadlased ensüümi selliseks, et see on PET-plastiku lagundamiseks veelgi parem, vahendab CNN.

Pudelite valmistamiseks kasutatakse tavaliselt tugevat PET-plastikut, mis laguneb looduses sadu aastaid. Modifitseeritud ensüüm PETase suudab hakata sama materjali lagundama vaid päevadega. Teadlased usuvad, et see võib tuua revolutsiooni jäätmeringluse protsessis, kuna aitab plastikut tõhusamalt taaskasutada.

"Õnnelik juhus mängib baasteadusuuringutes tihti olulist rolli ja meie avastus pole erand," ütles Portsmouthi bioloogiateaduste kooli professor McGeehan.

Ensüüm suudab lagundada ka kõrgrõhu-polüetüleeni ehk PEFi, mida on kiidetud klaasist õllepudelite aseainena, kuna see põhineb biotoorainel. Olgugi et PEF-plastik põhineb biotoorainel, pole see biolagunev ja jõuaks ikkagi jäätmena prügilatesse ja merre, ütles USA energeetikaministeeriumi taastuvenergia laboratoorium.

"Kuigi edusamm on tagasihoidlik, viitab see ootamatu avastus, et on ruumi ensüümide edasiarendamiseks, mis toob meid lähemale üha kasvava plastikumäe taaskasutamise lahendusele," ütles McGeehan.

Teadlased arendavad nüüd ensüümi edasi, et seda saaks tööstuslikult kasutada plastiku lagundamiseks kindlas ajavahemikus. Energeetikaministeeriumi laboratoorium rõhutas ülesande kiireloomulisust, viidates kaheksale miljonile tonnile plastikjäätmetele, sealhulgas PET-pudelitele, mis jõuavad igal aastal ookeanidesse, tekitades hiiglaslikke inimtekkelisi prügisaari. "Eksperdid hindavad, et aastaks 2050 on ookeanis sama palju plastikjäätmeid kui kalu," märkis laboratoorium.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: