Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kabuli kaksikplahvatuses hukkus 25 inimest, nende seas üheksa ajakirjanikku

{{1525074480000 | amCalendar}}
Foto: Massoud Hossaini/AP/SCANPIX

Esmaspäevastes koordineeritud enesetapurünnakutes Afganistani pealinnas Kabulis sai surma vähemalt 25 inimest, teiste seas üheksa ajakirjanikku, teatas Afganistani Ajakirjanike Turvalisuse Komitee avalduses.

Komitee teatel sai plahvatustes haavata kuus ajakirjanikku. Hukkunute seas oli AFP fotograaf ja kohaliku telekanali operaator. Kabuli politsei teatel sai rünnakutes vigastada neli politseinikku.

Hukkunute seas oli AFP fotograaf, kohaliku telekanali Tolo operaator ja mitu Raadio Vaba Euroopa Afganistani toimetuse ajakirjanikku.

Meediaorganisatsiooni Piirideta Reporterid (RSF) sõnul sai plahvatuses haavata veel kuus ajakirjanikku. RSF-i teatel oli tegemist ohvriterohkeima ajakirjanike vastu suunatud rünnakuga Afganistanis pärast Talibani kukutamist 2001. aastal. Alates 2016. aastast on Afganistani vägivallas saanud surma 36 meediatöötajat.

Kabuli politsei teatel sai rünnakutes surma neli politseinikku.

Plahvatustes sai vigastada vähemalt 45 inimest, kellest osa on kriitilises seisundis, teatasid politsei ja tervishoiuministeerium. Esimese plahvatuse korraldas mootorrattal enesetapuvõitleja, teine rünnak oli suunatud sündmuskohale saabunud päästjate ja ajakirjanike vastu. Politsei teatel oli teine enesetapuvõitleja jalgsi ja õhkis end ajakirjanike salga keskel.

Vastutuse rünnakute eest võttis äärmusrühmitus ISIS.

ISIS-e propagandaagentuur Amaq teatas, et kahe enesetapuvõitleja sihtmärk oli Afganistani luureameti peakorter.

ISIS-e Afganistani haru teatas "Khorasani" provintsist, et esimene enesetapuvõitleja ründas "Kabulis Afganistani luureameti peakorterit". "Sündmuskohale ruttasid usutaganejate julgeolekujõud, ajakirjandus ja teised inimesed, keda meie vend üllatas ning suri oma pommivööd õhkides märtrina," teatas Amaq.

ISIS avalikustas enesetapuvõitlejate nimed - kurdi päritolule viitav Kaaka al-Kurdi ja Khalil al-Qurashi.

Esmaspäevased enesetapuplahvatused leidsid aset Kabuli kesklinnas Shash Daraki piirkonnas, kus asub NATO Kabuli peakorter ja mitu saatkonda. Politsei on plahvatuste piirkonna sulgenud, võimud uurivad rünnakuid, ütles Kabuli politseiülem Dawood Amin.

Afganistani idaosas Khosti piirkonnas lasti esmaspäeval maha aga BBC Afganistani toimetuse ajakirjanik Ahmad Shah, teatasid Briti rahvusringhääling ja Khosti kuberneriamet.

22. aprillil sai Kabuli šiiaenamusega linnajaos ISIS-e enesetapurünnakus surma 57 ja vigastada 119 inimest.

Enne seda korraldati viimane tõsisem rünnak Afganistani pealinnas 21. märtsil, kui enesetaputerrorist õhkis end pärsia uut aastat tähistanud rahvahulga seas, surmates 33 inimest.

Rünnakus NATO konvoile hukkus 11 last

Afganistani lõunaosas Kandahari provintsis hukkus enesetapurünnakus NATO konvoi vastu usukooli 11 õpilast, teatasid ametiisikud esmaspäeval.

Kandahari provintsi politseiülema esindaja Matiullah Helal ütles, et Damani piirkonnas korraldatud autopommirünnakus sai haavata 16 inimest, nende seas viis NATO sõdurit, üheksa tsiviilisikut ja kaks politseinikku.

Kandahari kuberneri esindaja Said Aziz Ahmad Azizi ütles, et haavatute seas on viis Rumeenia sõdurit.

NATO teatel sai rünnakus haavata kaheksa Rumeenia sõdurit, ohvrite seas on tsiviilisikuid, teiste seas lapsi, ja Afganistani julgeolekujõudude liikmeid.

"Meie mõtted ja palved on haavatute ja süütute afgaanidega, kelle elu Afganistani vaenlased tarbetult võtsid," ütles USA ja NATO vägede ülem Afganistanis kindral John Nicholson.

Rumeenia sõdurid tagavad julgeolekut Kandahari lennuväljal, mida kasutavad liitlasväed.

Vastutust Kandahari rünnaku eest ei ole seni keegi võtnud.

USA saatkond Kabulis mõistis hukka esmaspäevased enesetapurünnakud Afganistani pealinnas, kus sai surma 25 inimest, nende seas kaheksa ajakirjanikku.

Saatkond teatas avalduses, et mõistab "metsikud pommiplahvatused Kabulis karmilt hukka ning avaldab sügavat kaastunnet ohvrite omastele, sõpradele ja kolleegidele".

"Kui ajakirjandus on ohus, on kõik inimõigused veelgi suuremas ohus. Toetame Afganistani valitsust ja rahvast võitluses terrorismiga," märkis saatkond.

Afganistani idaosas hukkus rünnakus BBC ajakirjanik

Afganistani idaosas Khosti provintsis hukkus esmaspäeval rünnakus BBC ajakirjanik.

BBC teatel töötas 29-aastane Ahmad Shah enam kui aasta ringhäälingu Afganistani toimetuses ning "oli end juba tõestanud võimeka ajakirjanikuna, kes oli meeskonna lugupeetud liige".

BBC Maailmaprogrammi direktor Jamie Angus väljendas sügavat kaastunnet Shah´ omastele ja sõpradele ning kogu BBC Afganistani toimetuse meeskonnale.

Khosti kuberneri esindaja Talib Mangali ütles, et Shah lasti maha, kuid ei avaldanud üksikasju.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: