Sikkut: alkoholipoliitika ei ole minu fookuses

Foto: ERR

Tervise- ja tööministri ametit alustanud Riina Sikkut (SDE) leiab, et alkoholipoliitikas on otsused juba tehtud ning tema seda teemat fookusesse ei võta.

Te olete poliitikas uus nägu. Miks te selle riskantse otsuse langetasite?

Ma seni olen eksperdina peamiselt tervishoiuteemadel sõna võtnud ja ma nägin ennast eksperdina ka edaspidi. Ettepanek oli üllatav. Samas on see võimalus seista nende asjade eest, millesse ma nagunii usun, ja midagi ka ära teha.

Mis te eesmärk on? Kuidas ja mille põhjal saame kümne kuu pärast teie tööd hinnata?

Väga palju häid otsuseid on juba tehtud. Tervishoid saab lisaraha. See otsus on olemas, aga nüüd tuleb teha järgmine samm, et ka patsiendid seda tunneksid, et ravijärjekorrad lüheneks ja asjad läheks paremaks. Raha iseenesest ei ole see muutus, mida me tahame. Tahame paremaid teenuseid, rohkem teenuseid, patsientide rahulolu tõsta.

Teie eelkäijast jäi ka mitmeid lõpetama teemasid. Näiteks Põlva ja Valga haiglate sünnitusosakondade sulgemise protsess. Milline on teie sõnum?

See, et sündide arv on maapiirkondades väike ja väheneb tulevikus veelgi, on fakt. Ilmselt kümne aasta pärast on meil sünnitusosakondi veel vähem. Aga kohalike elanikega tuleb leida kompromiss. See, kuidas poliitikat tehakse, on ka oluline. Otsustajal on vastutus. Otsused peavad põhinema analüüsil ja on arusaadavad neile, keda see puudutab.

Te olete uurinud vähiravi kvaliteeti Eestis. Kas ja millal suudaks riik ise täita neid ülesandeid, mis praegu on vähiravifondil "Kingitud elu"?

See on laiema kokkuleppe küsimus, kui palju me tervishoidu panustame ja mis on asjad, mis eelkõige tuleks katta. On see täiskasvanute hambaravi, vähiravi. Kas me suudame need kõik katta. Minu jaoks analüütikuna oli huvitav näha, kui kiiresti pärast "Kingitud elu" fondi loomist jõudsid nad seisu, kus abivajajaid on rohkem kui kogutud annetusi. Siis nad olid valiku ees, mille ees haigekassa on kogu aeg.

Kas hakata inimesi järjekorda panema, valida millegi alusel - kes esimesena soovi avaldas, kel on suurem paranemistõenäosus - või koguvad annetusi juurde. Nemad otsustasid annetusi juurde koguda. Haigekassa alternatiiv ongi see lisaraha, riigi jaoks tähendab see maksutõusu. See fond on nagu väike mudel, mis võimaldab meil ka haigekassa toimimist paremini mõista.

Võitlus rahva tervise eest ja alkoholi vastu jätkub? Kui, siis mil moel?

Alkoholipoliitikas on otsused tehtud. Ükskõik, kas räägime reklaamipiirangutest, alaealistega testostude lubamisest või ka aktsiisipoliitikast, mis on rahandusministri vastutada. Tegelikult otsused on tehtud, seadused jõustuvad. Nüüd on rakendamise ja jälgimise aeg. Vaatame, mis see mõju on. Selle pealt saab teha järgmisi otsuseid. Järgmise kümne kuu jooksul mingisugust pööret, muudatusi alkoholipoliitikas ei tule. See ei ole kuidagi minu fookuses.

Kümne kuu pärast on valimised. Te lähete valimistele. Lakmuspaber on mis? Riigikokku pääsemine?

Võib-olla on tõesti see riigikokku pääsemine, võib-olla on see sotsiaaldemokraatide hea tulemus. Öelge mulle.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: