Uus tervise- ja tööminister ei toeta solidaarse ravikindlustuse muutmist

Riina Sikkut.
Riina Sikkut. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Uus tervise- ja tööminister Riina Sikkut ei toeta solidaarse ravikindlustuse muutmist haigekassa kaotamise või ebatervisliku eluviisiga inimeste karistamise läbi, selgub reedel ilmunud intervjuudest.

"Solidaarne ravikindlustus on minu lemmikteema, seda olen õppinud ja analüüsinud. Olen järjest enam veendunud, et see on parim lahendus tervishoiu rahastamiseks," ütles Sikkut Postimehele vastuseks palvele kommenteerida Reformierakonna esimehe Kaja Kallase ideed haigekassa sisuliselt laiali saata.

"Haigekassa tegevuskulud on alla ühe protsendi; ükski erakindlustus nii odavalt ei toimeta, lisaks veel kindlustuse kasumitaotlus. Puhast, see tähendab inimese individuaalseid riske arvestavat erakindlustust on Lääne-Euroopa väärtussüsteemis raske ette kujutada."

"Klassikaline kindlustus võtab arvesse individuaalseid riske. Ehk kui sul on krooniline haigus, kui oled vana, kui on mingi õnnetus juhtunud, sul on puue, siis on väga keeruline eraturult kindlustust saada. USA-s on terved rühmad inimesi, keda erakindlustus ei kindlusta," selgitas Sikkut usutluses Eesti Päevalehele.

Ka Eesti 200 manifestis ilmunud ettepanek hakata inimesi terviseteadliku käitumise eest ravikindlustuse erisuste kaudu premeerima ehk näiteks suitsetamise kui tervisekahjuliku käitumise eest karistama, ei leia Sikkuti toetust.

"Sellise süsteemi puhul on ebaõige karistada inimest paarikümne aasta eest tehtud valikute eest või asjade eest, mida ta täielikult ei kontrolli. Minu arvates on väga keeruline teha otsust, et suitsetajate kulusid me ei kata, aga ekstreemsportlaste omasid küll, sest sport on tervisele kasulik. Aga kes satub suurema tõenäosusega intensiivraviosakonda?" ütles Sikkut Postimehele.

"Solidaarne ravikindlustus /.../ on täpselt see, mille eest sotsiaaldemokraadid seisavad. See, kuidas mina tervishoiusüsteemi ette kujutan, langeb väga hästi kokku sellega, mida sotsid arvavad. Sa panustad vastavalt võimalustele ja saad vastavalt vajadustele. See on tugevalt juurdunud ja ma arvan, et me ei peaks sellest loobuma. Printsiip, et me ühiselt rahastame ja vastutame. Inimene ei pea tervisemurede puhul kartma, kas ta saab endale abi osta või mitte," ütles Sikkut Eesti Päevalehele.

Sikkut rõhutas, et ta pole "absoluutselt nõus" mõttega, et oma tervise rikkujad nagu suitsetajad ja ülekaalulised peaksid maksma rohkem.

"Näiteks kui me praegu selle rakendame, aga inimene on olnud 20 aastat ülekaaluline – kuidas me otsustame karistada mineviku käitumist? Terviseõpetus, mida ta koolis sai, võib-olla ei andnud õiget infot toitumise kohta, võib-olla ta on olnud madalapalgaline? Praegu öelda, et katke ravikulu ise või panustage suuremas mahus, on minu meelest ebaõiglane. Kui palju on aspekte, mida inimene ise kontrollib? Kui räägime pärilikkusest, soodumustest, kasvõi sellest, et Tallinna puuviljavalik pole võrreldav maapiirkondade omaga. "

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: